A HUN-REN–SZTE Idegtudományi Kutatócsoport szakemberei több mint egymillió magyar ember számára hozhatnak el egy jobb életminőséget. A gyógyszerkutatásuk azonban még a kezdeti fázisnál tart.
Az Oxfordi Egyetem kutatói szerint érdemes lenne a fájdalomcsillapítóknál hatékonyabb triptánokat is bevenni a migrénben szenvedők kezelésébe, négy változata ugyanis hatékonyabb lehet a klasszikus gyógyszereknél.
Ami fejfájást okoz az asztronautáknak az űrben, az fejfájást okozhat a tudománynak a Földön. Egy új tanulmány szerint a mikrogravitációs környezet állhat az „űrfejfájás” mögött.
Hogyan ismerem fel, ha valakinek stroke-ja van, miért kulcsfontosságú az idő, és hogyan lehet belőle felépülni? Miért fontos időben észrevenni a Parkinson-tüneteket, és hogyan segíthet a család, hogy a hozzátartozó és az orvos a legjobb eredményeket érje el? Mit csinál az agyunkban a migrén, és hogyan tudjuk kezelni a bénító fejfájást? Wellbeing podcastunkban a leggyakoribb neurológiai betegségeket magyaráztuk el Tóth Adrián, a Semmelweis Egyetem Neurológiai Klinikájának neurológus szakorvosa segítségével – de az is kiderült, milyen kapcsolat van az agyunk és a beleink között.
Férgeket találtak az orvosok annak az amerikai férfinak az agyában, akit hosszú ideje gyötört komoly fejfájás. Az igazán meglepő az, hogy miként juthatott a féreg a férfi szervezetébe.
Akit rendszeresen migrén kínoz, az jól tudja, hogy inkább kísérletezés (az orvos és a beteg részéről is), mintsem biztos tudás eredménye lehet a megfelelő gyógymód megtalálása. Ha egyáltalán sikerül. Ebben segítettek nagyon széles körű felméréssel amerikai orvosok, Chia-Chun Chiang és kollégái.
Magyarországon csak egyetlen olyan intézmény van, ahol olyan gyermekeket érintő krónikus fájdalom kezelését is végzik, amelynek hátterében sokszor nem áll semmilyen konkrét betegség. Az érintett gyerekeknek mégis rendszeresen vannak fájdalmaik, gyakran a panaszok miatt kimaradnak az iskolából is. A Bethesda Gyermekkórház Fájdalomkezelő Centrumának egyik alapítóját, Dr. Major János főorvost, csecsemő- és gyermekgyógyászt, gyermek-gasztroenterológus szakorvost, fájdalomkezelő szakorvost a jelenleg elérhető kezelésekről kérdeztük.
A periodikus után a krónikus migréntől szenvedő betegeknek is engedélyezte az atogepant nevű gyógyszer használatát az amerikai gyógyszerészeti hivatal. A készítmény olyan betegeknél is pozitív eredményt mutatott fel, akiknél más gyógyszerek nem voltak hatásosak.
Zöld lámpát kapott az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszer-engedélyeztetési Hivataltól a Pfizer migrén kezelésére kifejlesztett orrspray-je, ami azoknak jöhet jól, akiknél a szájon át bevehető, hagyományos gyógyszer nem opció. Ráadásul gyorsan, negyedóra alatt hat.
Magyarországon körülbelül egymillió ember él migrénnel, és ez a betegség a munkaképtelenség vezető oka az 50 év alatti populációban az egész világon. A migrén a tudomány jelen állása szerint nem gyógyítható, de az elmúlt pár évben forradalmi változások történtek a kezelésében és a megítélésében is.
Az ausztrál Queenslandi Műszaki Egyetem tudósai szerint érdemes lenne alaposabban is megvizsgálni azokat a genetikai folyamatokat, amelyek a migrén kialakulásához vezetnek.