Jobban szerepelt a mesterséges intelligencia a hús-vér radiológusoknál a tüdőröntgeneken szereplő tüdőcsomók észlelésében, ami akár életmentő lehet a tüdődaganatukról még mit sem tudó embereknél.
Az elmúlt években főleg a Covid révén került be a hírekbe a tüdő, de nem csak a koronavírus-járvány miatt van szükség e szerv alapos vizsgálatára, hiszen tüdőgyulladást, tüdődaganatot, tuberkulózist bármikor gyaníthatnak az orvosok.
Másfél évvel ezelőtt szüntették meg a kötelező tüdőszűrést, ennek megfelelően egyre kevesebben járnak a tüdőgondozókba. Miközben az Európában is unikális gondozóhálózat fokozatosan elhal, tüdőrákban csúcstartóak vagyunk. Az orvosok szerint a röntgen sem garancia, de mégis képes hamarabb kiszűrni a kórt, és a tüdőráknál az időfaktoron sok múlik. A legrosszabb esetben is meghosszabbítható a beteg élete, ám az egészségügyi kormányzat szerint ennek nincs jelentősége. Viszont a szakemberek már kísérleteznek egy olyan módszerrel, ami hatékonynak tűnik, és elterjedése a gondozói hálózatot is megmenthetné. Kérdés, lesz-e pénz a bevezetésre?
Nem volt nagyobb a túlélési esélyük azoknak az embereknek, akik mellkasröntgennel végzett tüdőrákszűrésen vettek részt azokhoz képest, akik nem - állapították meg amerikai kutatók.