Plázs MTI 2011. október. 27. 10:05

A röntgenes szűrés nem ment életeket a tüdőráknál

Nem volt nagyobb a túlélési esélyük azoknak az embereknek, akik mellkasröntgennel végzett tüdőrákszűrésen vettek részt azokhoz képest, akik nem - állapították meg amerikai kutatók.

A Journal of the American Medical Association (JAMA) című orvosi folyóirat novemberi számában közzétett tanulmányhoz 150 ezer embert követtek nyomon négy éven át. A résztvevők 10 százaléka volt aktív dohányos, a többiek fele korábban cigarettázott, de abbahagyta, másik fele pedig sohasem dohányzott.

A vizsgálat kezdetén a bevont emberek egyik fele mellkasröntgennel végzett tüdőszűrésen vett részt, a többiek nem. Az adatok értékelésénél négy év elteltével a tüdőrák miatt bekövetkezett halálozások arányában nem találtak a szakemberek számottevő különbséget a két csoport között.

MTI

A kutatók úgy vélik, hogy bár több rákos esetre bukkannak rá mellkasröntgennel, mint anélkül, nem diagnosztizálják azokat elég korai stádiumban ahhoz, hogy az hatással lenne a túlélésre. "A tanulmány eredménye meggyőző bizonyítékkal szolgál arra, hogy a mellkas-radiográfiás tüdőrákszűrés nem hatékony" - értékelte a felmérést Harold Sox, a Dartmouthi Orvosi Egyetem munkatársa a JAMA ugyanezen számában.

hvg360 Serdült Viktória 2025. február. 17. 14:52

Rodrigo Ballester, az MCC tanára, „wokebuster”: Mint volt uniós tisztviselő, szégyellem magam

Az Orbán-kormányt érő nemzetközi kritikák erőszakosabbak, mint bármelyik magyar kormányzati kampány, az MCC-ben pedig magas szintű a véleménynyilvánítás szabadsága – vallja Rodrigo Ballester, a közpénzzel és részvénycsomagokkal kistafírozott kormányközeli think tank tanára, aki 15 év uniós munka után váltott magyarországi karrierre. Az öt nyelven beszélő szakember magyarul még nem tud, az Orbán-kormány miniszteri biztosaként a kutatás és a felsőoktatás „nemzetköziesítéséért” felel. Mi volt a legnagyobb kultúrsokk, ami itt érte? Miért ezek „élete legjobb évei”? Mit érez Budapest utcáit járva?