A feladatokat és a pénzt elvették a megyéktől, csak új nevet adtak nekik
A korábbinál sokkal kevesebb pénzből dolgozhatnak a megyei önkormányzatok, az állam pedig szinte minden fontos feladatot elvett tőlük.
A korábbinál sokkal kevesebb pénzből dolgozhatnak a megyei önkormányzatok, az állam pedig szinte minden fontos feladatot elvett tőlük.
Az a gyanú, hogy ismeretlen tettesek, akik valószínűleg kormánypárti politikusok, ellenzékieket fenyegettek meg, és a hivatalukkal összeférhetetlen döntéshozatalokban vettek részt. Ha igaz az állítás, akkor ezekben a hónapokban több százmilliárd forint uniós pénzt költenek el olyan célra, amelyet Brüsszel valójában nem támogat. Így akár a summa visszaadására is kötelezhetik Magyarországot.
Csaknem húszmilliárd forintot fizet ki az idén az állam a megyei önkormányzatoktól átvett hitelek törlesztésére és a kamatokra - derül ki Matolcsy György nemzetgazdasági miniszternek az MSZP-s Varga Zoltán írásbeli kérdésére adott válaszából.
Furcsa szituáció alakult ki azzal, hogy az önkormányzatok az idei évtől ingatlanadót vethetnek ki az eddig mentességet élvező állami intézményekre. Így az állam gyakorlatilag önmagának adózik. Az viszont kérdés, hogy ez miként segíti a pénzügyi nehézségekkel küzdő állami intézmények és önkormányzatok finanszírozását.
Bírósághoz akar fordulni a Blikk, a fideszes megyei elnökök azori-szigeteki útját szervező Megyei Önkormányzatok Országos Szövetsége (MÖOSZ) ugyanis napok óta se telefonos, se pedig írásos megkeresésre nem válaszol.
A szocialista párt somogyi elnöke szerint drámai és kaotikus az önkormányzatok helyzete. "Rengeteg a bizonytalanság, az önkormányzatoknál nagy az elkeseredés, nem tudják mi lesz a jövő" – mondta Kolber István pénteken újságíróknak Kaposváron.
A parlament gazdasági bizottságának fideszes elnöke nem tud arról, hogy a kormány és a bankszövetség tárgyalásain eddig szóba került volna, hogy az állam átvállalja a megyei önkormányzatok 180 milliárd forintos adósságállományát. Rogán Antal szerint ugyanakkor ez mindkét félnek érdeke.
A jövő év január elsejétől az állam átveszi a megyei önkormányzati intézményeket - közölte Orbán Viktor annak a megállapodásnak a tartalmát, amelyet a 19 megyei közgyűlési elnökkel írt alá hétfőn. A kormányfő szerint a megyei önkormányzatok kiszabadulhatnak az adósságcsapdából és erőiket a településfejlesztésre fordíthatják.
Pest megye csődjét is az önkormányzati rendszer átalakítása akadályozhatja meg; a megyei önkormányzat elnöke szerint heteken belül megszülethetnek a megyei önkormányzatok és a kormány közötti megállapodások - írja hétfői számában a Népszabadság.
Több mint 740, állami feladatokat ellátó, megyei önkormányzati intézmény kerül vissza - az adósságállományával együtt - 2012. január 1-jével az állam kezelésébe a kormányhivatalokon keresztül - mondta a területi közigazgatásért és választásokért felelős államtitkár.
A kormány átvállalná a megyei önkormányzatok adósságát, amelyet a jövőben az Államadósság Kezelő Központ kezelne - értesült a hvg.hu önkormányzati és piaci forrásokból. Információink szerint ez az egyik valószínűsíthető megoldás a megyék válságos pénzügyi helyzetére, amin komolyan gondolkodik a kabinet. Ugyanakkor több nyitott kérdés is maradt még; vannak, akik szerint az adósságátvállalás teljes, mások szerint csak részleges lesz.
Az MSZP szerint a megyéket érintő tervek egy újabb illúzió végét jelentik, a megyei önkormányzatok legyengítését, központosítást és államosítást.