Portfolio: Csak az év második felére érkezhetnek meg a zárolt EU-pénzek
A portál szerint csúszik az egyeztetés a Bizottsággal.
A portál szerint csúszik az egyeztetés a Bizottsággal.
Néhány hónapja maradt a kormánynak, hogy megegyezzen az Európai Bizottsággal a helyreállítási alap pénzeiről, ha ez az év végéig nem történik meg, a pénzek 70 százaléka elvész - erről is beszélt Navracsics Tibor területfejlesztésért és uniós források felhasználásáért felelős miniszter az MCC előadásán. A volt uniós biztost előadása előtt kérdeztük a tárgyalások állásáról.
Varga Judit szerint folytatódik a tárgyalás, Brüsszel szerint Magyarországnak kell lépnie.
Nem konkrét korrupciógyanús ügyeket elemez az Európai Bizottság Magyarországról szóló jelentése, hanem azt mutatja be, miért gyenge az állam védekezőképessége a korrupcióval szemben. A magyar kormány úgy tesz, mint ha csakis a közigazgatásban lehetnének megvesztegetések, és azzal, hogy ez ellen mindent megtesz, megpróbálja elpalástolni, mennyire rossz a helyzet minden más téren - állapították meg. A jelentés kilenc pontban mutatja be a magyar korrupció helyzetét, ezeket néztük át.
Nem biztosította az átlátható és elszámoltatható közpénzfelhasználást, a vagyon értékének megőrzését az Állami Egészségügyi Ellátó Központ, és a korrupciós kockázatok ellen sem volt védett az intézmény a vizsgált időszakban – közölte az Állami Számvevőszék.
Míg 2005 és 2009 között összesen csak 154 közbeszerzési szerződést nyert egy jól meghatározható, Fidesz-közeli vállalkozói kör, addig a 2010 utáni korszakban már évente majdnem ennyit. A legnagyobb értékű közbeszerzések körében 2015-2018 között tízszeresére nőtt az évi átlagos szerződésszámuk a 2010 előtti helyzethez képest.
Miközben átlagosan minden egyes cég az éves bevételének 5 százalékát elveszíti a korrupció miatt, ez ügyben még mindig elképesztően ostobák tudnak lenni a cégvezetők. Vagy naivak, vagy tudatlanok – igazából egyik sem jó.
130 ezer közbeszerzést nyálazott át a Korrupciókutató Központ, hogy kiderüljön, hogyan alakulnak a korrupciós tendenciák Magyarországon. Kiderült: ha magyarországi pénzről van szó, kétszer, ha uniós forrásról, két és félszer nagyobb az esély, hogy lopnak belőle, mint 7 évvel ezelőtt. 2013-ban a közbeszerzési torta 12 százalékát olyan cég nyerte el, amely Simicska Lajoshoz, Garancsi Istvánhoz, Mészáros Lőrinchez vagy Tiborcz Istvánhoz köthető. Simicska cégei 2014-ben 65, 2015-ben már csak 8 közbeszerzésen tudtak nyerni.
Az igaz embert hamarabb utolérik, mint a rosszban sántikáló minisztert.
Lehet követelni minél nagyobb szigort a korrupció ellen, de hatékony megelőzés nélkül az se lenne elég, ha követnénk azt, amit Kínában tesznek: ott ugyanis a büntetés a nyilvános kivégzés – véli Tóth István János, az MTA tudományos főmunkatársa. A korrupciókutató szerint bár a nagy cégek gyanús ügyei kerülnek be a hírekbe, a kisvállalkozások sem függetleníthetik magukat a korrupció veszélyétől. Már csak azért sem, mert egy kis cég vezetője könnyen elhiszi, hogy őt nem lehet becsapni. A hvg.hu antikorrupciós sorozata a kis- és középvállalkozásokat (kkv) érintő kockázatokról.