Egy balatonfüredi konferencián a Népszava szerint Takács Péter egészségügyi államtitkár arról is beszélt, megvizsgálják, jöhet-e az ezer forintos foglalási díj, mert sokan nem jelennek meg az előjegyzett időponton. A Belügyminisztérium határozottan cáfol.
A Kórházszövetség konferenciáján Takács Péter arról beszélt, hogy át fogják nézni a kórházi közbeszerzések rendszerét, és a célok között emlegette, hogy leszorítanák a fekvőbeteg-ellátásban az ápolási napok számát.
Nem sok támpontot kapott hétfőn, aki telefonon vagy járóbeteg-szakrendelések honlapjain próbált tájékozódni az egészségügyet érintő, május 4-étől élő változásokról. Az orvosok és rendelők többsége további iránymutatásra vár –legfontosabbként például arra, hogy ki hol, hogyan és mennyiért végzi majd az egyes vizsgálatokhoz előírt koronavírusteszteket. Az ígért miniszteri tájékoztató hétfő estig egyelőre viszont nem érkezett meg (csak a fogorvosokhoz, éjjel), az új rend így sok helyen még nem indul el a héten.
A koronavírus-járvány miatti korlátozások miatt annyival kevesebbet kellett márciusban a járóbeteg- és a szakellátásra költeni, hogy több tízmilliárd forinttal apadt a kórházak adóssága.
Súlyos következményekre figyelmeztetnek szakértők, ha a járványügyi veszélyhelyzet miatt még sokáig szünetelnek a járóbeteg-ellátások, a szűrővizsgálatok és a hagyományos orvos-beteg találkozók. A Magyar Orvosi Kamara emiatt már egy héttel ezelőtt nagyon sok járulékos egészségkárosodásra, sőt súlyos esetben halálesetekre figyelmeztette az Emberi Erőforrások Minisztériumát. A kormány a koronavírus miatt szervezi át az egész rendszert, az egészségügyi szakértő szerint azonban a jelenlegi esetszámok nem indokolnak ilyen szintű korlátozást, és félő, hogy a halálesetek száma nem a COVID-19, hanem a járványhelyzet miatt ellátás nélkül maradt tömegek állapotromlása miatt fog nőni.
Annyira megdrágultak az építőipari beruházások, hogy az Egészséges Budapest Program 55 milliárdjának a pótlására mehet el az atlétikai világbajnokságért cserébe kapott pénz jelentős része.
A társadalom elöregedése miatt egyre többen fogják igénybe venni az egészségügyet, ezt a szakápolókkal oldanák meg. Az egészségügyi államtitkár szerint már kevesebb orvos vándorol ki és a kórházi várólisták is csökkentek, de gondolkoznak a kötelező időpontkérés bevezetésén a járóbeteg-ellátásban.