Állj mellénk! Legyél pártoló tag!

#internetfüggőség

Itthon hvg.hu

Fülke: Zacher Gáborral a magyarok függőségeiről és egészségéről

Rettegünk a kábítószertől, de orrspray-, hashajtó- és altatófüggőből is lényegesen több van Magyarországon – és akkor még nem beszéltünk az alkoholról, a dohányzásról és az internetről. De mit kellene tenni, hogy a magyarok ne haljanak bele az addikcióikba, a mentális problémáikba és a megelőzhető betegségekbe? Közéleti podcastunkban Zacher Gábor toxikológust kérdeztük.

hvg360 Windisch Judit

Kütyüfüggő a gyerekem, mit csináljak?

A gyerekek 80 százaléka fölteszi a kezét, ha megkérdezik tőlük, kik közülük az okostelefon-függők. Lehet, hogy még ennél is több szülő figyeli aggódva a saját gyerekét, de a használat önmagában nem jelent addikciót. Van ugyanakkor olyan szakértő, aki súlyosabbnak látja ezt a problémát, mint a droghelyzetet. De honnantól számít klinikai értelemben vett függőnek egy gyerek? Mit tehet a szülő, hogy megakadályozza ezt, és mit azért, hogy bele se csússzon? Remélhető, hogy kinövi? Szakértőket kérdeztünk.

Élet+Stílus Balla István

Tudja, mit csinál a gyereke a számítógép előtt?

A számítógép-függőség kialakulása szoros összefüggést mutat a szórakozáshoz kapcsolódó használattal, de a munkával, távoktatással nem – állítja Demetrovics Zsolt pszichológus, aki szerint, bár vannak kockázatai annak, hogy megnövekedett a gép előtt töltött idő, akár még pozitív hozadéka is lehet, hogy most munkaeszközként jelentek meg a kütyük a gyerekek életében.

Élet+Stílus hvg.hu

Az internetfüggését próbálták kezelni, de belehalt

Hatalmas botrány nőtt ki abból a tragédiából, amely egy, az internetes függőséget kezelő intézményben történt Kínában a hónap elején. Az Anhui tartományban lévő táborban belehalt a sérüléseibe egy 18 éves fiú. A központ igazgatóját és a személyzet több tagját is letartóztatta a rendőrség.

Tech Balogh Csaba

"Testetlen kapcsolatokban élek": Min múlik, hogy önnek virtuális paradicsom az internet, vagy éppen pokol.com?

Ön is rendszerint visszatartja egy pillanatra a lélegzetét, amikor megnyit egy e-mailt? Ne legyen olyan biztos benne, hogy nem. Könnyen letesztelheti. Csak egy kicsit figyeljen oda magára internetezés közben – ez Giovanni Cucci olasz jezsuita szerzetes, pszichológus könyvének üzenete. A szerző nem oktat ki senkit, egyszerűen csak ráébreszti néhány rövid és néhány hosszabb távú következményre is a gépét és telefonját sokat nyomkodó átlagembert.