Állj mellénk! Legyél pártoló tag!

#indiánok

Kult Sztupa Melitta Boglárka

„Ugyanannak a papnak kellett gyónnom, aki éjjel kirángatott az ágyamból” 

A kanadai bentlakásos iskolákban indián gyerekek ellen több mint száz éven át elkövetett bűnökről szól a <em>Sugarcane</em> című dokumentumfilm. A benne megnyilatkozó túlélők évtizedes traumákat beszélnek ki magukból – az igazság kimondásával együtt pedig a jövőbeli gyógyulás és talán a megbékélés esélye is közelebb kerül.  

hvg360 Bihari Ágnes

Túlélő amazóniai indián törzset mutat be a fotóművész-aktivista Claudia Andujar a Néprajzi Múzeumban

A 92 éves, magyar származású, São Paulóban élő fotóművész retrospektív munkái, melyeknek meghatározó részét teszik ki az Amazonas őserdeiben élő janomami törzs történetének és mindennapjainak dokumentálása, Indiánok. Lelkek. Túlélők. címmel láthatók a Néprajzi Múzeumban. A képeken túl megismerhető Andujar kalandos élete és aktivizmusának gyümölcse is, melyek mind emlékezetes élménnyé teszik a kiállítást.

hvg360 Csatlós Hanna

Révülnek és dobolnak – Kikből lesznek és mit csinálnak a sámánok Magyarországon?

"Kizökkenteni a racionális elmét a hétköznapi működésből", tanulni az ősöktől és visszatalálni a természethez – ezek a lapunk által meginterjúvolt, főállású sámánok célkitűzései. Magyarországon legfeljebb néhány tucatnyian lehetnek azok, akik állításuk szerint a "sámánság útját" követik. Cikksorozatunk, a Hétköznapi spiritualitás 2. részében bemutatjuk ennek a szubkultúrának néhány meghatározó szereplőjét.

Világ Serdült Viktória

„Ha a nyelvünkön beszéltem, szappannal mosták ki a szám” – a kanadai őslakos iskolák traumája

Egy hónap alatt több mint ezer jelöletlen sírra bukkantak Kanada egykori bentlakásos iskoláinak területén, ahol 120 éven át próbálták kiszakítani az őslakos gyermekeket saját közösségeikből. A diákok nem beszélhettek saját nyelvükön, erőszakkal térítették át őket a katolikus hitre, gyakori volt a fizikai és szexuális bántalmazás. Közülük több ezren hunytak el, az intézmények 70 százalékát fenntartó katolikus egyház azonban a mai napig nem kért bocsánatot.