Varga Mihály szerint jövőre visszatér a magyar gazdaság a járvány előtti növekedési ütemhez
A miniszter azt mondta, kedvező külső körülmények esetén a GDP-bővülés a 3-6 százalékos sáv felső határához közelíthet.
A miniszter azt mondta, kedvező külső körülmények esetén a GDP-bővülés a 3-6 százalékos sáv felső határához közelíthet.
Kétéves forgatókönyv lehet a 3 százalékos hiánycél elérése szerinte.
Épphogy sikerül tartani az októberben megemelt idei hiánycélt, miközben még egy hónap hátra van az évből.
Az eredeti célt már túllépte a hiány.
Vége az álmodozásnak, nincs már szó arról, hogy kinőnénk a válságot, az egyetlen cél most egy ideig az, hogy elviselhetőbb legyen az infláció, ennek érdekében a növekedést, és annak segítését is beáldozza a kormány. Varga Mihály a Közgazdász-vándorgyűlésen gyakorlatilag elismerte, hogy megszorítások jönnek, a kormány feladja az eddigi hiánycélját, új adókat vezethetnek be és/vagy a meglévőket emelhetik, és azt is, hogy az USA és az EU nagyon súlyos pofonokat osztott ki a kormánynak.
Három hónap alatt sikerült elérni az egész évre tervezett hiány 61 százalékát.
A földgázbeszerzés miatt 1,2 százalékkal magasabb lehet a hiánycél, de nem zárható ki, hogy ezzel együtt is tartható a 4,9 százalék. A hazai gazdasági idén még 4 százalékkal bővülhet, de jövőre csak 1 százalék körül alakul ez az érték a miniszter szerint.
A brüsszeli Politiconak három magas rangú uniós tisztviselő elmondta: hétfőn azzal a javaslattal áll elő az Európai Bizottság, hogy még egy évvel hosszabbítsák meg a maastrichti kritériumok felfüggesztését. Korábban a felfüggesztés oka a Covid világjárvány volt, most pedig a háború Ukrajnában.
Ahogy azt várni lehetett, ezermilliárd forintnál is nagyobb hiányról számolt be a KSH, amikor összegezte az első féléves adatokat.
Az eredeti 2,4 százalékról 2,04-re csökkentették a GDP-arányos hiánycélt. Indul a nyugdíjreform és az alapjövedelem bevezetése.
A kormánynak döntenie kell, hogy a hiányt csökkenti vagy a fizetéseket növeli.