A britek 2025-től egy egész katonai alakulatot tartanak készenlétben Észtország védelmére
Az Észtországgal kötött megállapodás alapján 2025 júliusától több ezer brit katonát lehet majd rövid idő alatt az orosz határra vezényelni.
Az Észtországgal kötött megállapodás alapján 2025 júliusától több ezer brit katonát lehet majd rövid idő alatt az orosz határra vezényelni.
A német védelmi miniszter szerint 2029-re készen kell állni a háborúra.
Az alulfinanszírozott nyugati haderők úgy kívánnak erősíteni és koncepciót váltani, hogy még az ukrán veszteségek pótlása is lassan megy.
Kijev valószínűleg megpróbálja majd visszaszerezni a hozzáférést az Azovi-tengerhez, kettévágva ezzel a megszálló orosz erőket a térségben. Az ukrán hadsereg a frontvonal több pontján szondázza az orosz állásokat, gyenge pontokat keresve.
Egyre nő a Kína–Tajvan-feszültség, Peking elkerítene egy egész tengert, sűrűsödnek az észak-koreai rakétatesztek, így a délkelet-ázsiai-óceániai térség hadászati kiadásai meredeken ívelnek felfelé. Közben az USA intenzíven igyekszik megerősíteni régiós jelenlétét és kapcsolatait, a puskaporos levegő miatt pedig olyan államok is tárt karokkal várják, melyek korábban igyekeztek tisztes távolságot tartani tőle.
A magyar kormány azt hirdeti, hogy majd magunk megvédjük magunkat. Figyelmen kívül hagyja, hogy NATO-tagként nem kell a katonai képességek teljes spektrumának kialakítására törekedni. Nem mindenre, hanem csak a ránk háruló legvalószínűbb műveletek végrehajtására kell felkészülni, de azokra a legmagasabb szinten. Ehhez képest a magyar fegyverzetbeszerzés "tragikomikus" és átláthatatlan, írja volt honvédelmi miniszter szerzőnk.
A varsói kormány már korábban döntött a gigantikus fegyverbeszerzésről, de az ukrajnai háború kitörése óta felgyorsította azt – a két fő forrás az USA és Dél-Korea.
Ezzel kompenzálják őket, amiért fegyvereket küldtek Ukrajnának.
Gyorsítani kell a haderő fejlesztését – mondta Tatán Szalay-Bobrovniczky Kristóf.
A védelmi kiadásokat a GDP 3%-ára emelik, a hadsereg létszámát 250 000 főre, és bevezetik az önkéntes alapkiképzés lehetőségét – erről tárgyalt a héten a lengyel parlament.
Azt, hogy az orosz haderő összességében többszörösen felülmúlja az ukránt, eddig is tudni lehetett, viszont az alábbi táblázat igen szemléletesen illusztrálja is ezt.
A kihelyezett ülést természetesen Orbán Viktor vezeti.