Állj mellénk! Legyél pártoló tag!

#gyarmat

Élet+Stílus Tiszai Balázs

Behurcolták, aztán elűzték őket: évtizedes hányattatás után talán hazatérhetnek a Chagos-szigetek lakói

A chagosiak őseit a francia és brit kolonizálók hurcolták be az atollokra, hogy rabszolgaként dolgoztassák őket a kókuszültetvényeken. A brit kormány aztán a hatvanas években titokban, a jogaikat semmibe véve kitoloncolta a leszármazottakat, hogy az amerikai hadsereg támaszpontot létesíthessen a legnagyobb zátonyon – erre csak évtizedekkel később derült fény. A jogtiprás most véget érhet, és beindulhat az elűzött lakók érdemi kompenzációja is, de a szigetcsoport feletti rendelkezés Mauritiushoz, Kína szövetségeséhez kerül, így sérülnek az amerikai és brit nemzetbiztonsági érdekek. Mi jön most a Chagos-szigeteken?

Itthon

Lelőttek két emut Gyarmaton

Elszabadultak, megpróbálták elfogni őket, de kitörtek – két emuval végzett a rendőrség Gyarmaton, mivel fennállt a veszélye, hogy a madarak agresszívek lesznek.

Gazdaság hvg.hu

Kreatív megszorítás: Van, akinek semmi sem szent

Görögországban bejelentették, a közmédia bezárásával fékezik a kiadásokat. De a kreatív megoldások között felvetődött már mediterrán szigetek eladása, gyarmat létrehozása és pénzügyi adatok szimpla meghamisítása is. Ha nagy a válság, nincsenek tabuk, és a szokásos lépések mellett bármilyen vad ötlet jól jöhet.

Vélemény Lőrinc László

A történelemóra visszavág

A paranoid múltkép jóformán egyidős azzal a múlttal, amit meghamisít. Nem halványodott el a szocialista időkben sem, éppen ellenkezőleg: azok, akik ma transzparenseiken és beszédeikben gyarmatosítást emlegetnek, gyermekkoruk kommunista történelemkönyveiből vették ehhez szavaikat, társadalomértelmező sémáikat