Elkapták a pillanatot, ahogy táplálkozni kezdett egy szupermasszív fekete lyuk
A Birminghami Egyetem tudósai egy 500 millió fényévről érkező gravitációs hullám eredetét keresték, de 10 milliárd fényévre egy sokkal érdekesebb dolgot láttak.
A Birminghami Egyetem tudósai egy 500 millió fényévről érkező gravitációs hullám eredetét keresték, de 10 milliárd fényévre egy sokkal érdekesebb dolgot láttak.
Asztrofizikusok kulcsfontosságú bizonyítékot találtak olyan gravitációs hullámokra, amelyek éves-évtizedes időskálán rezegnek. Az Einstein elméletét igazoló felfedezést galaktikus kozmikus órák nagy rádiótávcsövekkel történő megfigyelése tette lehetővé – derül ki friss kutatásokból. A másfél évtized után eredményt hozó munkában az ELTE kutatói is részt vettek.
Szerdán, május 24-én kezdődött a gravitációshullám-detektorok következő megfigyelési időszaka, az univerzum titkainak felfedezéséért.
A kutatók szerint a földönkívüli űrhajók gyorsulása gravitációs hullámokat kelthet, igaz, ehhez meglehetősen nagynak kell lenniük.
A Hubble értelmetlennek, de helyesnek tűnő adatot rögzített még 2017-ben a GW170817-es gravitációs hullámmal kapcsolatban. A tudósok mostanra derítették ki, mi történt pontosan.
Amerikai tudósok három éven át mintegy 45 pulzárt figyeltek meg, amelyek bizonyítékot szolgáltathattak a gravitációs háttérhullámok létezésére.
Valószínűleg két újabb gravitációs hullámot talált a lézer interferométeres gravitációshullám-vizsgáló obszervatórium (LIGO) és az olaszországi Virgo detektor egy héttel az után, hogy a két továbbfejlesztett és megújított detektor április elsején megkezdte működését. A gravitációshullám-források a tudósok szerint összeolvadó feketelyuk-párok lehetnek.
Megszületett az idei év, vagy talán az évszázad legnagyobb tudományos felfedezése, a fél világon a tűzmajom évét ünnepelték, a tanárok tárgyaltak, de közben tüntetésre készültek, Rióban pedig ismét a maszkok és a tánc ünnepét tartották. A hét eseményei képekben.
Nem valószínű, hogy a gravitációs hullámok felfedezése tévesnek bizonyul majd, előbb-utóbb pedig Nobel-díj jár majd érte - mondta Frei Zsolt, a csütörtökön bejelentett világraszóló felfedezésben résztvevő magyarországi kutatócsoport vezetője.
Nagy horderejű bejelentés várható csütörtökön a gravitációs hullámok kutatásáról, egyes feltételezések szerint közvetlen bizonyítékot találtak az Albert Einstein által éppen száz éve felállított elméletre.
Szokatlan légköroptikai jelenségekről, a világűrben megfigyelhető gravitációs hullámokról és a szintetikus biológia rejtélyeiről is szó lesz a Tűzraktérben ma este, a Budapest Science Meetup előadássorozat februári estjén . A rendezvényre elsősorban a tudomány iránt érdeklődő laikusokat várják a szervezők.