Befejezték a tiltakozást a gazdák az utolsó blokád alatt tartott lengyel–ukrán határátkelőn is
Február eleje óta tiltakoztak az Európai Unió zöld megállapodása és az ukrán mezőgazdasági termékek behozatala miatt.
Február eleje óta tiltakoztak az Európai Unió zöld megállapodása és az ukrán mezőgazdasági termékek behozatala miatt.
A tüntetők egy csoportja öt tonna trágyát és használt gumiabroncsokat borított az utcára a Szymon Holownia alsóházi elnök tulajdonában lévő ház előtt, amelyben a politikus szülei laknak.
Európa után Indiában is megmozdultak a gazdák, akik a kormánytól várnak segítséget ahhoz, hogy számukra elfogadható áron adhassák el, amit megtermeltek.
Egy magyar kormányközeli lobbiszervezet aktívan támogatja az európai gazdatüntetéseket. A forrongás a szélsőjobboldali erők malmára hajthatja a vizet az uniós klímavédelmi célok rovására.
Az Európa-szerte lezajlott tüntetések hoztak némi eredményt a gazdáknak, a tagállamok egyes adminisztratív terhek csökkentéséről döntöttek, volt olyan jogszabály-javaslat, amelyet vissza is vontak, azonban egy már veszni látszó új törvény elfogadásával a zöldek nagy diadalt értek el.
Közel ezer mezőgazdasági jármű és ennél jóval több termelő tiltakozott Brüsszelben az EU mezőgazdasági politikája ellen. A gazdák legutóbb február 1-jén, a rendkívüli uniós csúcstalálkozóra időzítették megmozdulásukat, most pedig az agrárminiszterek tanácskozásával azonos időben vonultak az utcára.
A Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (Magosz) és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) által szervezett tüntetésen a gazdák traktorokkal, kombájnokkal és teherautókkal foglalták el a határátkelőhelyre vezető 4-es főút mindkét oldalát, jelentősen megakasztva ezzel a személy- és teherforgalmat.
A Magosz elnöke szerint „dömpingárakhoz” vezetne az ukrán mezőgazdasági termékek behozatalára vonatkozó uniós vámmentesség meghosszabbítása.
Franciaországban és néhány más uniós tagállamban a parasztgazdák az utcára vonultak a nehéz gazdasági helyzet ellen tiltakozva. Több követelésük is van, de az egyik legfontosabb a zöld átmenet költségeinek csökkentése, mert sok parasztgazda nem képes kigazdálkodni ezeket. Emiatt Brüsszelben a halasztás mellett döntöttek.
Egy nő halt meg, a férje és a lánya megsérült.
Gazdasági problémák, szigorodó előírások, aszály és az ukrán helyzet is tiltakozásokra sarkallta az utóbbi időben az európai agrártermelőket, de a szélsőjobb vagy populista erők is felbukkannak a képben.
A leghangosabb fújolást Christian Lindner akkor kapta, amikor az Ukrajnának nyújtott támogatásokról beszélt.