Nem esett bajuk a földikutyáknak, amikor 15 hektáron égett a hajdúbagosi rezervátum
A környéken élő védett rovarok viszont nem voltak ilyen szerencsések.
A környéken élő védett rovarok viszont nem voltak ilyen szerencsések.
Egy nemzetközi kutatócsoport világított rá arra, hogy nem feltétlenül azoknak a fajoknak a megóvásáért tesszük a legtöbbet, amelyek a legnagyobb veszélyben vannak.
A hatóság szerint inkább a civil szervezetet lehet azzal vádolni, hogy propagandatevékenységet végez.
Pár napja derült fény arra, hogy valakik azbeszttartalmú törmeléket öntöttek ki a földikutyák rezervátumának határában. Most megszületett a feljelentés, Baja pedig rehabilitálja a szennyezett, egyébként a tulajdonában lévő területet.
Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter Baja mellett hoz létre rezervátumot a védett állatoknak.
A kihalófélben lévő földikutyák túlélésének a déli kerítés is betett, Szabó Marcel ombudsmanhelyettes most az utolsó életképes populáció megmentéséért kardoskodik.
A parlament fenntartható fejlődés bizottsága keddi budapesti ülésén elfogadta a harmadik Nemzeti Környezetvédelmi Program jelentését, amely 2009 és 2014 között határozta meg Magyarország fenntartható fejlődéshez szükséges környezeti feltételeit. Bár voltak problémás pontok, összességében az ellenzék is jónak értékelte a végrehajtását.
A déli határon felépített kerítést nem említi Szabó Marcell, de felhívja a figyelmet, hogy a földikutya eltűnésének fő oka élőhelyeinek átalakulása a gépesített mezőgazdasági művelés, illetve a legelők elvadulása folytán, és hogy az alaptörvény értelmében az államnak és mindenkinek kötelessége a honos növény- és állatfajok védelme, fenntartása és a jövő nemzedékek számára való megőrzése.
Akár az itthon régen kihaltnak vélt földikutyafaj egyedei is lehetnek azok a május elején tudományos célból befogott ritka emlősök, amelyeket szerdán engednek szabadon befogásuk helyén, Baja közelében.
Természetvédelmi program indult Európa egyik legveszélyeztetettebb emlősfaja, a délvidéki földikutya (Nannospalax (leucodon) montanosyrmiensis) megmentése érdekében.
A hajdúbagosi földikutya-rezervátum kiemelkedő fontosságú védett terület. Nemcsak azért, mert a Kárpát-medence életföldrajzi szempontból egyik legsajátosabb, fokozottan védett állatfajának, a nyugati földikutyának jelentős állományát őrzi, hanem azért is, mert a nyírségi táj egyik jellemző darabját, élőhelytípusát és életközösségét sajátos növény- és állatfajaival együtt védi. Ez a terület az Alföld mára már jórészt eltűnt homokpusztai élővilágának egyik utolsó hírmondója, "élő múzeuma".