2013. május. 28. 18:28 MTI Utolsó frissítés: 2013. május. 28. 18:22 Itthon

Ritka emlősökre bukkantak Bajánál

Akár az itthon régen kihaltnak vélt földikutyafaj egyedei is lehetnek azok a május elején tudományos célból befogott ritka emlősök, amelyeket szerdán engednek szabadon befogásuk helyén, Baja közelében.

Európa egyik legritkább emlősállata a földikutya, amelynek új élőhelyét fedezték fel nemrégiben Baja mellett - mondta Vajda Zoltán, a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság osztályvezetője kedden.

A támpontot egy véletlen folytán a szakemberek birtokába került többéves, talán évtizedes fénykép szolgáltatta, amely egy földikutyát örökített meg egy vödörben. A fotó tulajdonosától megtudták, hogy az állatot annak idején Bajától keletre, egy elhagyott, valamikor katonai gyakorlótérként használt területen fogták be.

Az információk nyomán a helyszínt a közelmúltban megvizsgálva a Természettudományi Múzeum szakemberei friss földikutyanyomokat is felfedeztek, majd május 8-án két példányt sikerült befogniuk az állatokból, hogy genetikai vizsgálattal azonosíthassák, mely fajba tartoznak. 

Az újonnan megtalált emlősök három faj képviselői lehetnek: délvidéki (Nannospalax montanosyrmiensis), magyar (Nannospalax hungaricus) vagy szerémségi földikutyák (Nannospalax syrmiensis). Az említettek elterjedési térképe alapján a legnagyobb valószínűsége az első lehetőségnek van.

Ám az sem teljesen kizárt, hogy Baja mellett a hazánkban mintegy száz éve kihaltnak hitt szerémségi földikutya egy kolóniájára bukkantak. Az elmúlt évszázadban ebből élő példány nem került elő Magyarországon, jelenleg is csak múzeumi egyedek léteznek, míg másik ismert előfordulási helyén, Szerbiában az 1960-as évek óta ugyancsak nem látták.     

Az osztályvezető szerint a választ a genetikai vizsgálat eredménye adja majd meg, amelyre néhány hétig kell várni. A mintavételre befogott földikutyákat azonban már szerdán szabadon engedik a Kiskunsági Nemzeti Park igazgatója, Boros Emil és Zsigó Róbert, Baja polgármestere jelenlétében.

Egyúttal kezdeményezik a jelenlegi becslések szerint legalább félszáz földikutyának otthont adó, így országosan, sőt nemzetközi szinten is egyedülálló természeti értéket képviselő 60-70 hektáros területnek a védetté nyilvánítását.

A földikutya földalatti életmódot folytató, a vakondhoz hasonló, ám annál valamivel nagyobb, barnás színű, növényekkel táplálkozó állat. Fokozottan védett, természeti értéke egyedenként 1 millió forint. Mivel elsősorban az elhagyott, kevésbé kötött talajú, belvízmentes gyepterületeken talál ideális táplálkozási és szaporodási feltételeket, hajdani élőhelyeinek zömét a mezőgazdasági művelés, ezen belül is a mélyszántás elterjedése mára nagyrészt szétszabdalta, tönkretette.

Főleg ez az oka, hogy a nemzeti park területén leginkább előforduló délvidéki földikutya világállománya mindössze 300 példányra tehető - ezek kétharmada él Magyarországon, elnéptelenedett tanyák helyén, utak mentén, elhagyott szántókon és gyepeken.

Hirdetés
Címkék