Betömni a rossz fogat vagy inkább újat növeszteni helyette?
Ha beválik néhány amerikai biológus elképzelése, ez előbb-utóbb nem lesz kérdés, melyik kezelés ajánlott fogprobléma esetén. A kulcsot az őssejtek jelenthetik.
Ha beválik néhány amerikai biológus elképzelése, ez előbb-utóbb nem lesz kérdés, melyik kezelés ajánlott fogprobléma esetén. A kulcsot az őssejtek jelenthetik.
Még a konkrét fizikai megjelenése előtt kimutatja a fogszuvasodás várható helyét amerikai kutatók prototípus formában létező fogászati eszköze.
Búcsút inthetünk a fogszuvasodásnak, ha elterjed amerikai kutatók újdonsága, a mesterséges fogzománc.
A valaha vizsgált legrégebbi emberi genetikai anyagot vonták ki kutatók egy ősi fogzománcból, ami segíthet tisztázni a spanyol barlangokban talált fosszíliák alapján megismert Homo antecessor nevű kihalt faj emberi evolúcióban elfoglalt helyét.
A biszfenol A (BpA) nevű vegyi anyaggal egészen kiskorban történő érintkezés károsíthatja a fogzománcot - derül ki a francia Közegészségügyi és Orvostudományi Kutatási Intézet (Inserm) állatkísérletéből. Ez az anyag többek között olyan műanyagokban is előfordul, amelyekből cumisüveget is készítenek.
A General Dentistry című lapban nemrég megjelent tanulmány arról számolt be, hogy a sport- és energiaitalok fogyasztása riasztó mértékben megnövelte a fogkárosodások mértékét, főként a tizenévesek körében, ugyanis az italok magas savtartalma károsítja a fogak külső rétegét, vagyis a fogzománcot.
Brit tudósok egy olyan gént azonosítottak, amely a fogzománc képződéséért felelős. A felfedezés reményt ad arra, hogy a jövőben laboratóriumban pótolják a fogzománcot, amely természetes úton nem képződik újra - írta a New Scientist című tudományos folyóirat.
Nem elég, hogy az évek múlásával csökken fizikai és a szellemi teljesítőképességünk, ráncosodik a bőrünk, ritkásabbá válik a hajunk, még azzal is számolnunk kell, hogy a mosolyunk sem lesz a régi. Bár a fogaink elszíneződése természetes folyamat, ám mértékét több tényező is befolyásolhatja.
Táplálkozás, néhány betegség, egyes gyógyszerek, de akár az ellenőrizetlen uszoda vizének hatására is károsodhat a fogainkat takaró zománc. Mivel eleinte fájdalmatlan elváltozásról van szó, többnyire csak a fogorvosnak tűnik fel, hogy valami nincs rendjén a fogainkkal.