A mozi már soha nem lesz olyan a járvány után, mint azelőtt
Amerikai szakértők szerint komoly átrendeződés várható a járvány után a filmiparban.
Amerikai szakértők szerint komoly átrendeződés várható a járvány után a filmiparban.
Mindezt azután jelentették be, hogy két magyar film is váratlanul kevés nézőt vonzott be a mozikba.
A magyar kulturális élet egy nagy káosz, amiben a nála kevésbé harcos típusok nehezen találják a helyüket - mondja Till Attila, aki várja, hogy letisztuljon a kép a TV2-ben is. A harsány Sztárban sztár helyett most inkább a csendesebb, de annál izgalmasabb Propagandáról faggattuk a tévés-filmest. A műsorról, amely aktuális évadában transznemű írót és provokatív képzőművészt is bemutat. Közben már célegyenesben Tilla új filmje, amelyben amatőr kerekesszékesekből jön ki az elkeseredett punk életérzés. De kell-e még a moziknak magyar film? Vagy már halott a mozi?
Képzelje el, hogy otthonában ülve kiválaszt egy filmet, egy közeli mozit, nézőket toboroz, és ha megtölti a termet, még pénzt is keres. Legálisan. És mit szólna hozzá, ha a nézők diktálnák a moziknak, miket vetítsenek? Ha a fiatalok nem ódivatú rendszerben, hanem izgalmas gifekkel, videókkal értelmeznék órán a filmeket? Itthon nemrég online filmfesztivál indult, és egyre többen szajkózzák a változást. A 21. századi filmforgalmazás már itt kopogtat az ajtónkon, csak még nem akarjuk beengedni. A 120 éves mozi előtt tisztelgő Cinema Paradiso sorozatunk harmadik része.
Körülbelül tíz éve indult el a vidéki mozik elsorvadása, azóta egy teljes generáció nőtt fel a kisvárosokban konkrét moziélmény nélkül. Egy ideje azonban vándorcirkusz módjára járja az országot a Mozgó Mozi csapata, akik megpróbálják visszacsempészni a közösségi filmnézés semmihez sem hasonlítható hangulatát ezekre a helyekre. Olyanokhoz jutnak el így, akikről a magyar filmforgalmazók már rég elfeledkeztek. A filmszínházak 120 éves fennállása előtt tisztelgő Cinema Paradiso sorozatunk első részében Sümegen néztük meg, hogyan is fest a valóságban a modern vándormozizás.
Állami támogatás nélkül nem működhet az artfilm-forgalmazás, a nemzetközi fesztiválokon díjat nyert alkotásokat kizárólag piaci alapon lehetetlen Magyarországon bemutatni - hívta fel a figyelmet szerdán a Filmforgalmazók Egyesülete.
Az amerikai filmpremier után egy hetes késéssel forgalmazzák Magyarországon a Disney filmjeit, büntetésül egy magyar filmkalóz miatt – értesült az Origo.hu a filmek magyar forgalmazójától.
Nem támogatta a magyar filmforgalmazás átalakítását célzó, Novák Előd (Jobbik) által beterjesztett törvénymódosítási csomag tárgysorozatba vételét hétfői ülésén az Országgyűlés Kulturális és sajtóbizottsága.
Filmforgalmazóként debütál októberben az MTVA, Sophie Marceau vígjátéka lesz az MTVA első, mozikban is forgalmazott filmje.
A Démoni doboz című horrorfilm vette át a hét végén az észak-amerikai mozis toplista vezetését a The Expendables - A feláldozhatók 2. című akciómozitól.
Mintegy tíz százalékkal csökkent a mozik látogatottsága Magyarországon – írja a Napi Gazdaság.
A művészfilmek forgalmazását és a művészmozikat támogatja majd az állam, de egyelőre senki sem tudja, hogyan. Lényegében ennyi derült ki Bokor Attilának, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium kulturális államtitkársága filmfőosztály-vezetőjének mai, Szolnokon tartott tájékoztatójából - tudta meg az Origo.