Több gázt kapott májusban Európa az oroszoktól, mint az USA-tól
A trend a szakértők szerint nem lesz tartós.
A trend a szakértők szerint nem lesz tartós.
Az Európai Bizottság javaslata szerint be kéne tiltani az orosz LNG EU-s kikötőkből való továbbhajóztatását, célponttá válna három új orosz LNG-létesítmény, az uniós tagállamok viszont saját felhasználásra továbbra is vehetnék a cseppfolyós gázt Oroszországtól. A tervek tabut döntenek, de még így is viszonylag puhának tűnnek, pedig, ha bekerülnek a most tárgyalt, 14. szankciós csomagba, komoly következményekkel járhatnak az orosz gazdaságra.
Csont nélkül lehozta Európa az idei telet is: Oroszország már csak kisebbségi gázellátó a kontinensen, az új partnerek nem szórakoznak, hanem szállítanak, így a tárolók normális áron teltek csurig. A nagyon enyhe tél miatt pedig igazán fűteni se kellett, ezért a készletek különösebben ki se fogytak. A cseppfolyós gáz lett a megmentő, kialakulni látszik egy új függési rendszer, és mivel az USA épp behúzta az LNG-kéziféket, esélyes, hogy Moszkva után Doha lesz a hűbérúr.
De ehhez az kell, hogy Oroszország november elsejétől egyáltalán ne szállítson gázt a kontinensre, és ezzel együtt a tengerentúli LNG-szállítmányok is drasztikusan megritkuljanak.
Az Eni olasz energetikai vállalat is részt vesz a világ legnagyobb, részben Katarhoz tartozó gázmezőjén kezdődő kitermelésben. Erről azt követően született megállapodás, hogy a Gazprom megkezdte az olaszországi gázszállítás fokozatos csökkentését.
Kedden felavatják Görögországban az Alexandroupolis Independent Natural Gas System (INGS) elnevezésű úszó LNG-terminált - értesült az EUrologus brüsszeli forrásokból. A beruházás a déli és a balkáni országok orosz energiafüggőségét csökkenti.
Kazahsztánban nem várt fordulatot vett, hogy szabadjára engedték a cseppfolyósított gáz árát. A tiltakozók már Almati repülőterét is elfoglalták.
Csaknem 7 milliárd köbméterről van szó - egyelőre.
Többségi részesedés fejében szállna be a horvát gázlefejtőbe, bár az INA-ügy miatt visszafogott a hazai érdeklődés – írta a Népszava.
A kikötői hatóság szerint a gázömlés azonban jelent komolyabb veszélyt, mert a cseppfolyósított propán-bután gyorsan elpárolog.
Az iraki olajminisztérium szóvivője szerint vasárnap sor került az ország első cseppfolyósított földgáz exportjára.
Ami az utóbbi években csak végtelen sokszori ismétlésnek tűnt – jelesül az, hogy Európát hamarosan elöntheti a közel-keleti, de főként az amerikai cseppfolyós földgáz (LNG) –, az most már a spájzban van. De féljenek ettől az oroszok!