A leszokási hajlandóságot nagyban befolyásolja, hogy mennyire érzi valaki távolinak a dohányzás negatív, illetve a leszokás pozitív következményeit – mutat rá az ELTE PPK kutatóinak 1500 dohányost bevonó vizsgálata.
Egy új tanulmány megerősíti, hogy a dohányzás olyan DNS-mutációkat okoz, amelyek rákhoz vezetnek. Ezek például olyan fehérjék előállítását gátolják meg, amelyek a rák elleni védekezésben töltenek be kulcsszerepet.
Csökken a hagyományos cigarettára gyújtók száma, de a legtöbb esetben a szokás nem vész el, csak átalakul. A jövedéki adó jelentős uniós emelése a hagyományos formában és az új módszerrel dohányzókat is érintheti.
Minden negyedik felnőtt tehát rendszeresen rágyújt hazánkban, pedig tíz magyarból kilenc tudja, hogy ez nem jó ötlet. Ezt a látszólag ellentmondásos helyzetet szeretnék jobban megérteni az ELTE pszichológus kutatói – egy rövid kérdőív gyors kitöltésével ön is sokat segíthet.
Ha nem kellően elrettentő a dohányosok számára a tüdődaganat, a krónikus tüdőbetegségek, a stroke, a cukorbetegség, a szív- és érrendszeri eltérések kialakulásának kockázata, amerikai kutatók egy újabb veszélyre figyelmeztettek: az észbeli képességek romlására.
A magyarországi lakosság csaknem 30 százaléka rendszeresen dohányzik, beleértve az e-cigaretta használókat is. A függőséget a nikotin okozza, amiből a dohányzónak egyre többre és többre van szüksége. Milyen hatással van a nikotin a szervezetre és hogyan lehet megszüntetni a függőséget? – ezekre a kérdésekre adtak választ az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet szakemberei.
A legtöbb dohányos számára az első lépések megtétele jelenti a legnagyobb kihívást, az a szakasz, amikor fejben eldönti, hogy márpedig ő leteszi cigarettát. Általában ezt az időszakot hosszú viaskodás, ideális esetben felkészülés előzi meg – hívja fel a figyelmet a közleményében az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet, melynek szakértői bemutatják a leszokás fázisait.
A legtöbben tisztában vannak azzal a ténnyel, hogy a dohányzás mennyire károsan hat a tüdőre. Azt azonban már kevesebben tudják, hogy többek között például növeli a szív-érrendszeri, az idegrendszeri és a különböző daganatos betegségek kialakulásának kockázatát. Az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet szerint ezért is sokkoló belegondolni abba, hogy hazánkban a lakosság közel 30 százaléka dohányzik vagy valamilyen dohányzással összefüggő elektronikus eszközt használ. Az intézet szakemberei az Élj tiszta tüdővel! figyelemfelhívó kampány keretében összegyűjtöttek néhány tényt, ami motivációként szolgálhat a leszokásra.