Kilőtt a búza ára az indiai exporttilalom hírére
India a hétvégén megtiltotta a búzaexportot, hétfőn a chicagói tőzsdén meg is drágult a gabona. A lépés tovább szorít az orosz–ukrán háború miatt amúgy is szűkös kínálaton.
India a hétvégén megtiltotta a búzaexportot, hétfőn a chicagói tőzsdén meg is drágult a gabona. A lépés tovább szorít az orosz–ukrán háború miatt amúgy is szűkös kínálaton.
Erre hívja fel a figyelmet a BBC összeállítása, amely emlékeztet arra, hogy Oroszország és Ukrajna adja a világ búzaexportjának egynegyedét, kukoricaexportjának 20 százalékát és napraforgó-kivitelének felét.
A búza mellett az energia, a szállítás és a munkaerő is drágább lett.
Hiába várható öt éve nem látott rekordtermés a búzamezőkön, mégis sok termelő szenvedhet el veszteséget a búza nyomott felvásárlási ára miatt.
Az Európában irányadó párizsi búzajegyzés novemberre 8,0 euróval (3,76 százalékkal) 220,75 euróra emelkedett tonnánként. Franciaország az Európai Unió legnagyobb búzatermelője, és az ország északi részén gyakorlatilag már ötödik hete nem esett csapadék.
Csütörtökön jelentősen, több mint 8 százalékkal emelkedett az európai határidős malmi búzaár, miközben a chicagói terménytőzsdén is drágult a búza.
Keddi hat havi mélypontja után, szerdán öt százalékot meghaladóan emelkedett az európai határidős búzaár, a piaci korrekcióval gyakorlatilag visszaállt az az árszint, ami a japán természeti katasztrófa nyomán indult eladási hullám előtt jellemezte az európai határidős búzapiacot.
Az idei termésű búza és kukorica referenciaára mindkét növény esetében 38 ezer forint tonnánként - közölte a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) a honlapján.
Németországban 28 havi csúcsra nőtt a búza tőzsdei határidős jegyzése hétfőn azokra a felerősödött aggodalmakra, hogy a gyakorlatilag hetek óta folyamatos tartó esőzések miatt komolyan romolhat a búzatermés minősége.
Szakértők szerint a következő időszakban a rizs árának emelkedésére is számítani lehet, mivel a fogyasztók és a befektetők alternatív lehetőségeket keresnek a búza drágulása miatt.
A Magyar Agrárkamara szerint a gyengébb termés, a nemzetközi gabonapiaci hangulat miatt dráguló búzának nincs olyan áremelő hatása, melyről a pékek, és a molnárok beszámoltak az utóbbi hetekben, a búza árváltozása nem indokol 30 százalékos kenyéráremelést.