Állj mellénk! Legyél pártoló tag!

#belső_óra

Világ MTI

Belső órát keresnek az állatokban

Belső óránk irányítja cselekedeteinket, de mi történik, ha nem működik többé? Erre a kérdésre keresik a választ a Würzburgi Egyetem biológusai, ökológusai, viselkedéspszichológusai és botanikusai, akik szerint a muslicákkal, méhekkel, hangyákkal, levéltetvekkel és egész életközösségekkel végzett kísérletekből az ember belső órájára vonatkoztató következtetéseket is le lehet vonni.

Plázs hvg.hu

Hogyan hat ránk a hétvégi óraátállítás?

Október utolsó vasárnapján átállunk a téli időszámításra. Noha az emberi szervezet gyorsan hozzászokik az óraátállítás okozta változásokhoz, a kronobiológusok szerint nem árt azonban, ha a biológiai óránkat is átállítjuk.

Plázs hvg.hu

Tévhitek kísérik az éjszakáinkat

Az egyértelműnek tűnő kijelentés, miszerint az éjszaka alvásra való, Edison találmánya óta erősen megkérdőjeleződött. A mesterséges fény volt az első, ami felborította a szervezetünk természetes ritmusát, s ma már felsorolni is nehéz lenne, mi minden vált fontosabbá az éjjeli pihenésnél. Március 18-a az alvás világnapja.

Plázs Medipress

A tökéletes éjszaka

Egy friss tanulmány szerint a kellő mennyiségű alvás nélkülözhetetlen az egészséges, sikeres életvitelhez, továbbá nagyon fontos az egész éjszakát végigaludni, főleg annak, aki dolgozik.

Tech MTI

Sikerült visszaállítani a belső óránkat

Amerikai kutatók olyan anyagot fedeztek fel, amely lehetővé teszi a biológiai óra átállítását. Az anyaggal akár tíz órával is vissza lehet állítani belső óránkat.

Plázs MTI

Belső óránktól függ, hogyan teljesítünk

Minden ember teljesítőképessége attól függ, mennyire van összhangban saját belső órájával. Aki képes belső ideje szerint élni, jobban alszik, egészségesebb, hatékonyabb és sikeresebb a munkavégzése, és a szabadidejét is jobban ki tudja használni - derül ki egy öt évig tartó német kutatási projektből.

Plázs MTI

Alvás közben szivaccsá válunk

Kanadai kutatók választ kaptak arra a kérdésre, hogy éjszaka – a nappali időszaktól eltérően – miért nem kell rendszeresen innunk, illetve felkeresnünk a mellékhelységet.

Plázs MTI

Háromféle ritmust ismer a szervezet

Az emlősök napi ritmusa bonyolultabb, mint eddig feltételezték, a gének egy része ugyanis huszonnégy óránál rövidebb ciklust követ - erről az amerikai Pennsylvaniai Egyetem és a kaliforniai Salk Biológiai Intézet kutatói számoltak be.