Tíz év alatt mindössze nyolc napot foglalkozott egy panasszal az Alkotmánybíróság, hogy utána elutasítsa azt
Nem indokolták meg, hogy mi tartott ennyi ideig.
Nem indokolták meg, hogy mi tartott ennyi ideig.
Az Alkotmánybíróság szeptember 30-ig adott időt az Országgyűlésnek, hogy módosítsa a banktitkot mindenek felett állóként kezelő törvényt. A döntésben fontos szerepet játszott a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság álláspontja.
A jegybankelnöknek Bangóné Borbély Ildikó tett fel írásbeli kérdést.
A becslések szerint a világ felhalmozott gazdagságának egyharmada svájci bankszámlákon és különböző befektetési konstrukcióban pihen. De azért nem árt néha alaposabban megvizsgálni, mi Svájc titka.
Az LMP szerint a jegybank engedély nélkül hozta nyilvánosságra a napilap egyik kritikus újságírójának folyamatban lévő hitelügyletét, ezért a párt banktitok megsértése és személyes adattal visszaélés miatt feljelentést tesz. Az LMP úgy látja, hogy az MNB eljárása "fenyegetés minden állampolgár számára".
Nagy ijedelmet keltett a vagyonos magyarok körében, hogy a svájci privátbankok belengették az adataik kiadását a magyar hatóságoknak. A helyzet tényleg nem túl fényes a pénzkimenekítők szempontjából: Svájc egyre kevésbé ragaszkodik a féltve őrzött banktitokhoz, és jövő januártól a magyar adóhatóság külön bejáratot is kaphat a svájci magyar bankszámlákhoz.
Luxemburg egyelőre ellenáll annak az uniós elképzelésnek, mely szerint automatikus információcsere lépne életbe a személyes bankszámlákra vonatkozóan, akár már 2013 végétől. A nyugat-európai miniállam szerint hasonló sztenderdeket kellene alkalmazni a harmadik országok, például Svájci irányába is, mivel addig hatástalan marad ez az intézkedés.
Svájc csatlakozott a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) adózási egyezményéhez, és vállalta, hogy különböző információk átadásával együttműködik külföldi adózási hatóságokkal. Az egyezmény komoly csapás a svájci banktitok intézményére.
Svájc kiadja a banktitkot, ami azzal járhat, hogy a kormány kivetheti a tervezett 35 százalékos forrásadót az adóelkerülési céllal kivitt pénzekre.
Európában lassan elbuknak az utolsó bástyák is, amelyek a bankokba külföldről érkező tőkék hozamával kapcsolatban védték a banktitkot. A banktitok intézményét eddig "anyatigrisként" védő Ausztria is sokat puhult az utóbbi időkben.
A luxemburgi kormányfő nemzetközi nyomásra ígéretet tett a banktitoktörvények mihamarabbi lazítására - írta a Focus Online német hírportál.
Ausztria továbbra is ragaszkodik a banktitokhoz, de azt elképzelhetőnek tartja, hogy az adócsalások elkerülése érdekében lazítson rajta - mondta a bécsi pénzügyminisztérium államtitkára hétfőn.