Felébredtek a brókerek egy gigantikus bankmentés után: esett a forint egy nagyot
401 forintért jegyzik az eurót.
401 forintért jegyzik az eurót.
Sokan háborodtak fel akkor, amikor a 2008-as válság idején a korábban nagy profitot termelő bankokat kezdte el menteni az állam. Az idei közgazdasági Nobel-díjasok kutatásai arra adnak magyarázatot, miért lehet mégis a kisebbik rossz döntés a bankmentés, és mit lehet tenni a bankrendszerrel egy válság idején.
Legutóbb a kínai ingatlanóriás, az Evergrande csődközeli helyzete miatt beszéltek arról, mi történik, ha a pénzügyi piac egy nagy szereplője összeomlik. A közgazdászok is sokat gondolkoztak azon, mi a teendő ilyenkor, meg lehet-e határozni azt a méretet, amely felett már jobban megéri egy nagy céget megmenteni, mint hagyni, hogy a piac törvényei alapján bedőljön a túl sokat kockáztató vállalat.
Senki sem tudja, kinél landoltak a rejtélyes kötvények.
A portugál állam 4,4 milliárd eurós tőkeinjekcióval megmenti az ország második legnagyobb bankját, a több mint egy hónapja pénzügyi viharba került Banco Espirito Santót (BES) – jelentette be vasárnap Carlos Costa, a Portugál Bank elnöke.
Közös szabályokat teremtenek a bajba került bankok szanálásához, lefektetik az egységes bankszanálási mechanizmus és az ahhoz kapcsolódó mintegy 55 milliárd eurós alap felállítását, és rendelkeznek arról, hogy a tagállamok mind kötelesek betétgarancia-alapot létrehozni.
Megfigyelők szerint nem várható áttörés az Európai Unió pénzügyminisztereinek pénteki brüsszeli tanácskozásán az európai bankunió második pilléréről, a gyengélkedő bankok szanálására vonatkozó közös szabályozásról. December előtt aligha várható áttörés a kérdésben, mert meg kell várni az új német kormány megalakulását – mondták EU-diplomaták.
Újabb tőkeinjekciót kap az osztrák államtól a csődtől 2009-ben kényszerállamosítással megmentett Hypo Alpe Adria bank - erősítette meg szombaton a bécsi pénzügyminisztérium.
A balközép szlovén kormány beterjesztette hétfőn a 2014-es költségvetés tervezetét: eszerint a hazai össztermék 3,2 százaléka lesz az államháztartási hiány, de ebben nincs benne a bankmentő program költsége.
Szlovénia egyre jobban araszol egy uniós mentőcsomag felé, eközben ugyanakkor a bankszektorban már megindultak a komoly leépítések. Az ország legnagyobb bankja, az NLB 650-700 embert bocsát el, és bezárja bankfiókjainak harmadát is.
Jegybanki források néhány órával korábban még arról beszéltek, hogy a földközi-tengeri szigetország bankjainak többsége - a válság miatt elrendelt nyolc napi kényszerű szünet után - kedden már kinyit. Éjszaka azonban kiderült: további két napig zárva tartanak a pénzintézetek.
Az elnök biztosította a szigetország polgárait arról, hogy a bankrendszer védelmében hozott korlátozások nem tartanak sokáig, "nagyon ideiglenesek". A Brüsszelben született megállapodást Nikosz Anasztasziadisz fájdalmasnak, de szükségesnek nevezte.