Kevesebbet alszik 7-8 óránál? Ez történik a szervezetében
A Columbia Egyetem kutatói arra voltak kíváncsiak, mi történik azok szervezetében, akik rendszeresen kevesebbet alszanak az általánosan szükségesnél. Az eredmény ijesztő.
A Columbia Egyetem kutatói arra voltak kíváncsiak, mi történik azok szervezetében, akik rendszeresen kevesebbet alszanak az általánosan szükségesnél. Az eredmény ijesztő.
A szakértők szerint egy felnőtt napi 7-9 óra alvást igényel minden nap. Bizony, mindennap. „A hétvégén majd kialszom magam” mondatot felejtsük el: az elveszett alvásórákat nem lehet utólag pótolni. De pontosan mi történik velünk, ha nem alszunk?
A tél végével sokunkon úrrá lesz a kimerültség és az extrém fáradékonyság. Egy ideig ez természetes, ám érdemes szakemberhez fordulni, ha a stresszes, letargikus szakasz hosszabb ideig kitart. Könnyen lehet, hogy kezeletlen alvásbetegség vagy lelki eredetű probléma áll a háttérben. Dr. Ádám Ágnes belgyógyásszal, alvásszakértővel, az Alvástársaság vezetőségi tagjával beszélgettünk.
Bűntényeknél nem mindegy, hogy mennyit aludt az, aki mindent látott.
Az „idő pénz”, „az alszom majd a sírban”, illetve a „csak túlóra árán juthatok előre, és kapom meg az év végi prémiumot” típusú mondatok mindannyiunk számára ismerősek. De tisztában vagyunk-e azzal, hogy korunk hazug mantrái hogyan teszik tönkre az egészségünket, sőt az egész életünket?
Szigorú közgazdasági értelemben nézve nincs túl sok gyakorlati haszna az alvásnak – azon kívül, hogy egy jelenleg alapvetőnek tűnő szükségletről van szó, amelynek kielégítése nélkül egyelőre mindenre alkalmatlanok vagyunk. Egyelőre. Alvásunk gyarmatosítása ugyanis már megkezdődött, első fegyvernemként az okos eszközöket vetik be. Értünk jönnek, nem ellenünk.
Egerekkel folytatott kísérletek szerint a hosszan tartó alváshiány bizonyos agysejtek 25 százalékának elhalásához vezet. A következő lépés az lesz, hogy váltott műszakban dolgozó, elhunyt emberek agyát fogják vizsgálni, hogy bizonyítékot találjanak az agysejtek bárminemű pusztulására.
A munka közben elalvó amerikai repülésirányítók esetei ismét ráirányították a figyelmet arra, hogy az éjszakai műszakban dolgozóknak gondjuk lehet a koncentrációval, sőt még az ébren maradással is.
Pillanatnyi öntudatlan állapot, ami akár tragédiához is vezethet. Mikroalvásba sokkal többször zuhanunk bele, mint hinnénk, vagy éppen érzékelnénk. És a veszélye éppen ebben rejlik.
Hat napon keresztül súlyos alvásmegvonást alkalmaztak a Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) munkatársai 2007 második felében egy terrorizmus gyanújával fogva tartott őrizetessel szemben az amerikai kormányzat jogászainak külön engedélyével - derült ki a héten közzétett belső CIA-jelentésből.