Amerikai kutatóknak sikerült egy olyan eljárást kidolgozniuk, ami környezetbarát módon és viszonylag gyorsan termel hidrogént. Mindez forradalmasíthatja a hajózást.
Több mint 8 százalékos pluszban állt a nikkel és az alumínium jegyzése a londoni fémtőzsde (LME) hétfői korai kereskedésében, miután az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok betiltotta az orosz alumínium, nikkel és a réz importját. Ezt innentől csak kivételes esetben, külön engedéllyel lehet behozni.
A cég vezetése március elsején emelt a dolgozók bérein, de a munkavállalók többet szeretnének. Hétfőn szolidaritási tüntetésen álltak ki mellette a Vasas tagjai.
A brit kormány még az idén törvénytervezetet terjeszt be az Oroszországból származó gyémánt, valamint a réz, az aluminimum és a nikkel importjának teljes tilalmáról.
Hiába adja például az Oroszoktól behozott alumínium az Egyesült Államok alumíniumimportjának tíz százalékát, az új szankciók ezután konkrétan ellehetetlenítik, hogy bárki orosz alumíniumot szállítson Amerikának.
A zöld átálláshoz nélkülözhetetlen az alumínium, ez a fém a napelemek és szélerőművek egyik fő összetevője, így óriási keresletrobbanás jön a piacon. Az elsődleges alumínium gyártása viszont rendkívül energiaigényes folyamat és Európa alapból is évek óta leépülőben lévő termelési kapacitásainak óriási gyomrost adtak a tavalyi év áramárai. A kohászattal ráadásul rengeteg szén-dioxid is kerül a légkörbe, amit csökkenteni lehet, ha az üzemeket átállítjuk megújulókra, csak azok ellátása meg sok esetben pont a klímaváltozás miatt válik még kiszámíthatatlanabbá.