Állj mellénk! Legyél pártoló tag!

#Víg_Mihály

Élet+Stílus hvg.hu

Vannak búcsúk, amelyekre senki nem készít fel

Szeptemberben viharos gyorsasággal kellett búcsút intenünk a nyárnak, hogy aztán kiderüljön: korszakokat is le kell zárnunk. Láttuk, milyen, amikor egy monarchia köszön el a múlttól, és lép át egy új korba, láttuk, ahogy a tenisz ünnepeli két visszavonuló legendáját, és a filmvásznon köszönt vissza a gyász, amely a távoli Himalájából ér ide a maga nehezen megfogható módján. De voltak olyan történeteink is, amelyek a bátorság és a cselekvés erejét mutatták be, legyen szó gimnáziumi diákokról vagy színtanodásokról. Kiválogattuk a szeptember legfontosabb cikkeit az Élet + Stílus és a Kult rovatból.

Élet+Stílus Balla István-Németh Róbert

Vagy mágus ez, vagy kábulat – bemutatták a Víg Mihályról készült filmet

Popzenész létére belefért egy magyar irodalomtörténet kötetbe, a Tarr Béla-filmeknek köszönhetően a világ egyik legismertebb filmzeneszerzője, a 80-as évek alternatív kultúrájának tanúja és alakítója, aki ma is mindentől és mindenkitől függetlenül zenél. Most egy egész dokumentumfilmet megtölt meséjével, aminek tárgya ezúttal saját élete és saját gondolatai a világról. Különös és emlékezetes grund-bemutatója volt az Ott torony volt-nak. Ott voltunk.

Kult hvg.hu

„Jártuk a jazzklubokat, szívtuk a ragasztót” – megérkezett a Víg Mihály-film előzetese

Fontos volt a könnyűzene, az volt a progresszió legnyilvánvalóbb útja – mondja Víg Mihály a róla és a 80-as évek undergroundjáról szóló dokumentumfilm előzetesében. Az alkotásban Bódy Gáborról, Xantus Jánosról, Menyhárt Jenőről, Méhes Mariettáról, Pajor Tamásról és Tarr Béláról, vagy éppen a Hit Gyülekezetébe való megtéréséről is mesél a zenész-dalszerző.

Kult Balla István-Németh Róbert

„A halott szerző a jó szerző” – interjú Víg Mihállyal az új Balaton-lemezről

23 éve nem jelent meg albuma a Balaton zenekarnak, most sok feldolgozással kijött a Lassan már... hiába... stb, amit a hvg.hu-n végig is hallgathat. Mit keres a Hungária és az Illés száma vagy Petőfi apokaliptikus verse az albumon? Miért rémisztően könnyű félrevezetni az embereket? Lustaság-e, ha az ember nem csinál semmit? Lemezfelvezető interjú Víg Mihállyal.

Kult Prieger Zsolt

„Mindig mindent leromboltam” – Bárdos Deák Ági-interjú

Ha a 80-as évek „alternatív zenei dívái” kategóriáról beszélünk, akkor a legtöbb embernek elsőként Bárdos Deák Ágnes neve ugrik be. Botrányos, sokszor kíméletlen nő, kiváló előadó, aki mindig is magasról tett a karriernek nevezhető érvényesülésre, működését a kedve és az alkotói ösztönei diktálták. A zenénél mindig sokkal jobban izgatta a szerelem, a nyíltság és az önazonosság. Szinte hihetetlen: 60 éves lett.

Kult Balla István-Németh Róbert

„Nem nagyon szeretik, ha valakinek van önálló véleménye”

Négy évtizede énekli jellegzetes költői-szomorkás dalait, miközben Tarr Béla állandó munkatársa, és mint ilyen, az egyik legismertebb magyar filmzeneszerző. Szerinte a liberális gondolkodásnak egy időre befellegzett, pedig önmagáról azt állítja, hogy liberális, ilsoviniszta és redenta. Miért vitték be a Kádár-korban rendőrök? Mit keresett a HIT Gyülekezetében és a diliházban? Mit vár a hazai politikában? Folytatódik a Napfény íze-sorozatunk. Interjú Víg Mihállyal.

Kult Balla István-Németh Róbert

"Ki ez a KISZ-titkár, aki a halott oroszlánt rugdossa?"

A 70-80-as években nagyjából a művelődési házak, klubok népművelőin múlott, hogy felléphetett-e egy tiltott zenekar, megnyílhatott-e egy-egy alternatív kiállítás, és soha nem lehetett tudni, mikor csap le ezekre a hatalom. A Napfény íze sorozatunk következő részében az underground meghatározó alakjával, a legendás Trabant zenekar alapítójával, Vető János költő, fotós, képzőművésszel beszélgettünk. Többek között arról, hogy mi az a TV Híradó-szőnyeg, mit dolgoztak a "semmirekellő művészek", és mit gondolt Orbánról, akit Nagy Imréék újratemetésén látott.