Óva inti a kormányt az inflációgerjesztő intézkedésektől az MNB alelnöke
Nemcsak alacsonyan kell tartani az inflációt, de az emlékét is ki kell törölni a fejekből. Ezért nem mernek például beruházni a vállalkozások.
Nemcsak alacsonyan kell tartani az inflációt, de az emlékét is ki kell törölni a fejekből. Ezért nem mernek például beruházni a vállalkozások.
Csak akkor lehet beindítani a gazdasági növekedést, ha az infláció árnyékát is eltöröljük – mondta az MNB alelnöke a kamatdöntés utáni háttérbeszélgetésen. A jegybank várakozásánál jóval gyengébb a forint, emellett az adópolitika is felfelé lökheti az árakat, ráadásul élnek a rossz emlékek, még mindig sokan tervezik úgy a pénzügyi döntéseiket, mint ha a valósnál sokkal nagyobb volna az infláció.
Hat pontban mutatta be Virág Barnabás a nagy infláció és a drágulás lassításának tanulságait. Arról is beszélt, hogy már nem olyan rossz a helyzet, mint egy-két éve, de ilyenkor kell nagyon fegyelmezettnek lenni, hogy ne rontsák el.
Szeptember elsejétől egy új rendszerrel úgy fizethetünk a mobilunkkal, mintha kártyát használnánk. A Magyar Nemzeti Bank bemutatta a qvik fizetési megoldást.
Elsősorban az ország kockázati megítélésének javulása tette lehetővé az alapkamat újabb csökkentését, de pozitívum, hogy a kormány elkezdte a költségvetési kiigazítást, amelynek mértéke idén a GDP 0,6 százalékára, jövőre 0,7 százalékára rúg. Az inflációs pálya változatlan, 4 százalék körüli inflációs adatok várhatók a következő hónapokban. A jegybank valószínűleg még egy vagy két 25 bázispontos kamatvágást hajt végre idén valamikor, év végére 6,25 százalékos vagy 6,5 százalékos alapkamat valószínű.
Visszavett a csökkentési tempóból a monetáris tanács, és csupán 25 bázisponttal vitte lejjebb az alapkamatot. Nem nagyon tehetett mást, hiszen a forint gyengül az euróval szemben, az infláció pedig gyorsul.
Teljesen fölösleges megpróbálni még több ingyen pénzzel élénkíteni a gazdaságot, a vállalati szektor rengeteg pénzen ül, nem a forráshiány a problémájuk. A probléma a kereslet hiánya, annak felfutása azonban időbe telik, el kell érni az árstabilitást, az infláció fölött még nem szabad győzelmet hirdetni.
2022 őszén nagyon rossz volt a helyzet, 2023 végére sikerült stabilizálni a helyzetet. Januárban a kamatcsökkentés gyorsítása alól Nagy Márton minisztériuma húzta ki a szőnyeget. A következő kamatvágás lehet 75 bázispontos és 100 bázispontos is. Az év közepén valamelyest gyorsulni fog az infláció. A jegybank eredménye 2026-ban lehet először ismét pozitív a masszívan veszteséges évek után.
„Zavaró pénzpiaci zajokkal” indokolta az MNB alelnöke, hogy nem gyorsítottak a kamatcsökkentés ütemén. Ezeket a zajokat főleg a kormányzati gépezet okozta.
Januárban 100 bázispontos kamatvágás jöhet a korábbi 75 bázispontos csökkentések után, ezzel 9,75 százalék lenne az alapkamat.
Az egyik MNB-s helyére egy másik MNB-s kerül.
Virág Barnabás szerint az év végére 11 százalék alá mehet az irányadó kamat.