#Tallián_Miklós
Elrugaszkodtunk! Ilyen volt 2012
„2012 az elrugaszkodás éve lesz, amikor Magyarország visszanyeri elvesztett egyensúlyi helyzetét” – jelentette ki tavalyi évértékelőjében a miniszterelnök. Szerzőink megkísérelték összeszedni, hogy mi mindentől rugaszkodtunk el ebben az évben (a józan észt és a valóságot ezúttal nem számítva). Egy sikerekben gazdag év néhány jellemző momentuma.
Matolcsy életveszélyes csodacsomagja
A csodacsomag egy olyan taktikai fegyver, amely megsemmisíti saját bevetésének feltételeit. A bevételekkel való trükközés ugyanis könnyen kimerítheti a hiányról szóló szabályokat, a jegybank veszteségessé tétele pedig a jegybankkal kapcsolatos nemzetközi kötelezettségek valószínű megszegése. Magyarország újra túlzottdeficit-eljárás alá kerülhet, illetve a még meg sem kezdődött tárgyalások ismét veszélybe kerülnek. Ettől pedig visszajutunk oda, ahol most is állunk, csak néhány százmilliárddal szegényebben, még jobban rászorulva az unió és az IMF mentőöveire, köztük a jelenleg még nem szükséges, de a bankrendszer további piszkálása miatt esetleg szükségessé váló bankmentésre is.
Akik meg akarják óvni Európát a matematikától
Az európai baloldal lelkesen ünnepli a bátor görögöket, akik többségében megszorítás-ellenes parlamentet választottak. Rendben van. Akkor végig fogjuk nézni a döntés következményeit, és a görögök bátorságát dicsérők remélhetőleg ugyanilyen lelkesek lesznek néhány hónap múlva is.
Az Orbán-kormány orbánista kritikája
Szalai Erzsébetnek sok baja van az Orbán-kormány politikájával, de nem világos, hogy miért is. Tallián Miklós írása.
És mi lesz, ha jön az IMF?
Azt még nem tudni, hogy az Orbán-kormány blöfföl és időt húz-e az IMF/EU-megállapodással kapcsolatban. Az viszont viszonylag egyértelmű, mi történik az országgal, ha létrejön a megállapodás.
A Malév-csőd tanulságai: mi a biztos bukás receptje?
A repülés közkinccsé válásával számos nagynevű cég ment tönkre, még olyan legendák is bezártak, mint a Pan Am. A Malév minderről nem vett tudomást. A fapadosok megjelenésével is csak felemás módon foglalkoztak. Pár éve a Malév jegyáraiban megpróbált versenyezni, viszont költségstruktúráját érintetlenül hagyta, és továbbra is a politikailag fontos célpontok kiszolgálását tartotta elsődleges szolgáltatási alapelvnek. Ebből egyenesen következett a veszteség.
A kormányt nem a pénzvilág, a matek győzi le
A szabadságharcos retorika képtelen leírni, ami most Magyarországon zajlik. A kormány nemcsak az unió írott szabályait hágta át, de az íratlanokat is. Operába sem tilos a törvény szerint mankiniben menni, aki megteszi, mégis érezni fogja a következményeket.
A Fidesz választása: Orbán vagy a józan ész?
Orbán Viktoron kívül is van élet a Fideszben, és esetleg mégiscsak akad, akinek fontosabb az állam fizetőképességének megőrzése. A kérdés, hogy az EU és az IMF hajlandó lesz-e még visszaülni bárkivel is tárgyalni.
Orbán 1984-e és a jeges csend
A kormány még csak titkot sem csinál abból, mi a célja az állampolgárokról mindent tudó szuper-titkosszolgálat létrehozásával. A tervet mégis dermedt csend övezi – jellemző módon a Jobbik volt az első ellenzéki erő, amely felemelte a szavát ellene.
Orbán és a "sajátos magyar tudás"
Ez a valóságról tudomást nem vevő, új gondolatoktól elzárkózó rendszer persze előbb-utóbb komoly gondokhoz vezet. Aztán amikor kiderül, hogy nagyon nagy baj van, mert mégsem sikerült a magyar csoda, akkor jön a kapkodó egyenlegkiigazítás, ami rendszerint nem épül másra, mint a kormányzat számára amúgy is látható adózók terheinek további növelésére.