Megérkezett az Európai Bíróságra Magyarországnak az a Szlovákia elleni beadványa, amely Sólyom László volt köztársasági elnök tavaly augusztusi révkomáromi (Komarno) látogatásának megakadályozásával foglalkozik.
A Külügyminisztérium álláspontja szerint Szlovákia tavaly augusztus 21-én nem tagadhatta volna meg, hogy Sólyom László köztársasági elnök belépjen az ország területére, így Magyarország folytatni fogja a Szlovákia ellen indított eljárást az Európai Bíróság előtt - közölte a tárca szóvivői irodája csütörtökön.
Sem az uniós szerződés, sem a másodlagos jogforrások rendelkezései nem vonatkoznak valamelyik tagállam államfőjének egy másik tagállamban teendő látogatására - közölte csütörtökön közzétett indoklással ellátott véleményében az Európai Bizottság.
A szlovák külügyminisztert nem lepte meg, hogy Sólyom László tavaly augusztusi meghiúsított révkomáromi látogatása ügyében Magyarország az Európai Bírósághoz fordult.
Magyarország megkapta az Európai Bizottság válaszát szerdán a Sólyom László köztársasági elnök szlovákiai beutazásának megtagadása miatt indított kötelezettségszegési eljárásban benyújtott kérelmére - közölte a külügyi szóvivő az MTI-vel.
Kétoldalúnak és lezártnak tekinti Sólyom László köztársasági elnöki szlovákiai be nem engedésének ügyét az Európai Bizottság jogi és igazságügyi felelőse, Jacques Barrot.
A Magyar Gárda trianonozására, ostoba, sérelmi nacionalizmusára nem jelenthet mentséget a Slota-féle, hasonlóan bornírt, reszlovákosító politika, melynek legutóbbi terméke a súlyosan diszkrimináló nyelvtörvény. Arról sem érdemes vitatkozni, hogy 1990 után a súlyosan kompromittálódott szimbólumok közül melyik támadt fel előbb: a nyilasok által kultivált Árpád-sáv, vagy a hasonlóképp történelmi szimbólumnak is tekinthető kettős kereszt, a Hlinka-gárda jelvénye. Egy valami kétségtelen, Szlovákiának többet kellene tennie az ott élő magyarok nyelvi és kulturális igényeinek kielégítéséért.
Balázs Péter külügyminiszter hétfőn szóban és írásban határozottan tiltakozott Sólyom László köztársasági elnök szlovákiai látogatásának meghiúsulása ügyében a budapesti szlovák nagykövetnek, a tárca vezetője a kora délutáni órákban kérette magához Peter Weiss-t a szomszédos ország diplomatáját - közölte Kohári Lajos, helyettes külügyi szóvivő az MTI-vel.
A magyar fél vizsgálja, milyen lépések lvolnának célszerűek a szlovák-magyar kapcsolatokban államfői szinten, az után, hogy Sólyom László köztársasági elnököt nem engedték be Szlovákiába - mondta Kumin Ferenc, a Köztársasági Elnöki Hivatal (KEH) főosztályvezetője hétfőn az MTI-nek. A két államfő egyébként a szeptemberi V4 csúcson találkozhat.