Nézze meg nagyban a képet, ezzel lett az év asztrofotósa Balázs Gábor
A brit Greenwichi Királyi Obszervatórium nemrég tette közzé „Az év asztrofotósa” verseny idei eredményeit, amelynek több kategóriájában győzedelmeskedtek magyar fotósok.
A brit Greenwichi Királyi Obszervatórium nemrég tette közzé „Az év asztrofotósa” verseny idei eredményeit, amelynek több kategóriájában győzedelmeskedtek magyar fotósok.
A Szaturnusz a Hold közelsége ellenére szabad szemmel is jól látható lesz.
Együtt kel fel a Hold és a Szaturnusz július 24-én este.
Csütörtökön a kövér holdsarló, az alatta elhelyezkedő Jupiter, valamint az Uránusz, pénteken pedig a Fiastyúk és a Hold együttálása nyújt különleges látványt az esti égbolton – közölte a Svábhegyi Csillagvizsgáló
Óránként akár 130 hullócsillagot is meg lehet majd figyelni a Quadrantidák meteorraj érkezésével. A légköri jelenség január 4-én a hajnali órákban lesz a leglátványosabb.
Csütörtökön, a naplemente után közvetlenül a Merkúr, a Vénusz, a Mars, a holdsarló és a Regulus nevű csillag mind egy bolyban lesznek megfigyelhetők a nyugati horizont felett. A nem mindennapi ötösfogatot még szombaton, a Svábhegyi Csillagvizsgáló Csillagkapu eseményén is meg lehet tekinteni.
A Svábhegyi Csillagvizsgáló szerint február 22-én a vékony holdsarlót a Vénusz és a Jupiter fogja majd közre.
Látványos meteorittípusokat bemutatva kalauzolja el a látogatókat a Naprendszer őstörténetébe az a kiállítás, amely február 18-tól április elejéig látogatható a Svábhegyi Csillagvizsgálóban.
Vasárnap a Vénusz és a Szaturnusz együttállása, hétfőtől pedig a Naprendszer többi bolygója miatt lesz érdemes kémlelni az eget.
Június 28-ig a Naprendszer összes bolygója felsorakozik a hajnali égen.
Egy elképesztően ritka együttállás lesz megfigyelhető a hónap végén: a Naprendszer összes bolygója látszani fog. A következőre 500 évet kell várni.
Június végén ritka bolygóegyüttállást lehet majd megfigyelni. Ezer éve nem történt hasonló, és aki lemarad, bánhatja: 2492-ben jön a következő.