Két évtizedig nem is próbálkoztak a színházak Az imposztorral a legendás 1983-as bemutató után
Major Tamás halála után valóságos istenkísértésnek számított és számít ma is eljátszani a neki írt és róla is mintázott sikerdarab főszerepét.
Major Tamás halála után valóságos istenkísértésnek számított és számít ma is eljátszani a neki írt és róla is mintázott sikerdarab főszerepét.
„Boguslawski mindig így csinálja. Megjelenik valahol, csodát tesz, és eltűnik” – mondja a kellékes a nagy lengyel színész vendégjátéka után Spiró György Az imposztorában. A Pesti Színházban bemutatott komédia új árnyalatot kapott, miután az író a harmadik felvonást itt-ott megváltoztatta.
Nagyszerű besúgóink voltak 1848-ban is. Kossuth a sajtószabadság ellen. Petőfi még mindig kényes téma. A nép vergődni szokott, és most is vergődik. A HVG új beszélgetéssorozatának nyitányán Spiró György író és Dés László zenész osztotta meg gondolatait múltról és máról.
A dolgok bizonyos szempontból nem igen változtak itthon a hetven évvel ezelőtti állapotokhoz képest - a többi között erről beszélt Spiró György Veiszer Alinda műsorában.
Lekapcsolt fűtéssel, utolsó reményeivel a fennmaradásért küzd Pécs nagy múltú színházi műhelye, a Pécsi Harmadik Színház, amelynek legutóbbi bemutatója, Spiró György Csirkefeje nemcsak azt mutatja meg, milyen reménytelen is általában az élet, de azt is, hogy ennek a színháznak nagyon is tovább kellene működnie. Kritika.
A hvg360 arra kérte fel Spiró György írót, hogy az ukrajnai háború első évfordulóján ossza meg velünk érzéseit, gondolatait. Íme, a végeredmény, benne a szerző mondatai mellett idézetek szakrális szövegekből és a huszadik század legnagyobb magyar íróinak, költőinek műveiből.
Történelmi, irodalomtörténelmi háttérből igyekezett Spiró György, Hetényi Zsuzsa és Sz. Bíró Zoltán levezetni Oroszország Ukrajna elleni háborúját. Kulcsszavaik a messianizmus és a polgári társadalom hiánya.
Ha Putyin bukik, az még kiszámíthatatlanabb következményekkel járhat a világ számára – mondta a HVG-nek adott interjúban Spiró György író, az orosz történelem, kultúra és lélek alapos ismerője. Spiró szerint a háború eszkalálódása sem politikai, sem gazdasági okból nem jó a Nyugatnak, de az oroszok fizetik meg nagyhatalmi politikájuk legnagyobb árát, mint a történelemben mindig.
Egy volt ÁVH-s hagyatékából került elő az az állambiztonsági tananyag, amely egy 1956 előtti, a Magyar Rádió elfoglalására készülő összeesküvés példáján keresztül taglalta, miként kell az ilyen ügyeket felgöngyölíteni. A HVG alábbi, 2010. október 6-án megjelent cikkét a 93 éves korában, Párizsban elhunyt ellenálló-forradalmár Sujánszky Jenőre emlékezve közöljük újra, változtatás nélkül.
Magyaroroszágon minden és mindennek a fordítottja is megtörténhet. Az 1849 őszén játszódó Spiró-mű főhőse a történelem forgatagában tébláboló ikonikus iparalapító, Ganz Ábrahám.
Az író új esszékötetében reményként csupán azt villantja fel, hogy az emberi hülyeségnek talán evolúciós haszna is lehet.
Börcsök Enikő január 28-án hunyt el.