Kritikus helyzetben nem elég a sablonszöveg a forintról
Neményi Judit, a monetáris tanács korábbi tagja, a Magyar Nemzeti Bank egykori főközgazdásza elmagyarázza, mi történik a forinttal.
Neményi Judit, a monetáris tanács korábbi tagja, a Magyar Nemzeti Bank egykori főközgazdásza elmagyarázza, mi történik a forinttal.
Hatalmas probléma, hogy ma szinte alig zajlik párbeszéd Magyarországon az euró bevezetéséről, a kormány részéről pedig még a szándék is hiányzik ehhez. Az euróválság megmutatta, hogy nem lehet rugalmatlan, szent tehénként kezelt szabályokat alkalmazni minden övezeti tagállamra, ugyanakkor abba kellene hagyni a magyar kormánynak azt a retorikát, hogy nem kell nekünk az euró, mert ez rontja az ország gazdaságpolitikai hitelességét – hangzott el az uniós fizetőeszköz bevezetésének újragondolásáról tartott pénteki konferencián.
Bár a Fidesz ígéretei szerint a tervezett kétharmados jegybanktörvény nem változtatná meg alapjaiban a Magyar Nemzeti Bankra vonatkozó alapvető szabályokat, egyelőre nem tudni, tényleg érintetlenül maradnak-e az MNB-t érintő regulák. Az MSZP szerint „nagy hiba lenne”, ha a Fidesz „könyékig belenyúlna” a jogszabályba, a Monetáris Tanács volt tagja szerint pedig van, amihez nem is nyúlhatna a kormány az új jegybanktörvényben.
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) pozitív fejlemények ritka együttállása folytán tudta a vártnál nagyobb, 100 bázisponttal csökkenteni alapkamatát - jelentette ki Neményi Judit, az MNB monetáris tanácsának tagja, a jegybank hétfői kamatdöntése hátteréről nyilatkozva a Reutersnek. Neményi szerint fokozatos és elnyújtott kamatcsökkentési időszak várható.