Míg korábban többnyire leperegtek Polt Péter legfőbb ügyészről a kormánypárt zavaros ügyeit firtató kérdések, az utóbbi időben „vizsgálatkészebbnek” bizonyult. A végeredmény nem változott.
Újságírók, operatőrök, fotósok várták Gyárfás Tamást, amikor csütörtök délután kilépett Budapesten a Nemzeti Nyomozó Iroda VI. kerületi épületéből. A volt úszószövetségi elnök és médiavállalkozót kedden vették őrizetbe Fenyő János médiavállalkozó meggyilkolásának ügyében, miután gyanúsítottként hallgatták ki. Az ügyészség azonban nem előzetes letartóztatást, hanem házi őrizetet indítványozott, ezért Gyárfás Tamást szabadon engedték, és pénteken meg kell jelennie a házi őrizetről döntő bíróság előtt.
Elrendelte a nyomozást a rendőrség abban az ügyben, amit a hvg.hu két részes sorozatban tárt fel. Az állami cég vezetőjét tavaly rúgták ki, majd a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal is vizsgálódott, és hűtlen kezelés gyanújával feljelentést tett. A sztori lényege, hogy az állami tulajdonban lévő hulladékfeldolgozó, az Atev Zrt. áron felül, 1,55 milliárdért vett meg egy csődközelben lévő román vállalatot. Az ügylet haszonélvezője egy offshore-ban utazó román milliárdos volt.
Először budapesti rendőrök kezdték el a nyomozást a Quaestor-ügyben, aztán némiképp váratlanul lecserélték őket tíz vidékire, tudta meg a hvg.hu. 4,5 év börtönbüntetésre ítélték korábban Orgován Bélát, a központi Quaestor-cég új vezérigazgatóját, akitől Tarsoly Csaba hamarosan, ígérete szerint, visszaveszi a posztot. Egy nyomozócsoport vizsgálja, hogy történhetett-e bűncselekmény a Quaestornál, és ha igen, mi. A hivatalból megindított eljárás keretében küldtek ki egyenruhásokat az új cégvezetőhöz, a tápiósági Orgován Bélához, hogy előkerítsék őt. A férfi a hvg.hu információi szerint többszörösen büntetett előéletű, nagy kérdés, a Quaestorral kapcsolatban tud-e érdemi információkkal szolgálni.
Két évvel a vádirat megszületése után nagy nehezen kitűzték az első tárgyalási napot, így szerdán megkezdődhetett a "Dubaj-per" a Pesti Központi Kerületi Bíróságon. Az iratismertetés során kiderült, hogy K. Zoltán és két társa 170-175 centiméter magas, angolul tudó, polgári értékrendet képviselő lányokat kerestek hostess munkákra és - a szex bevállalását jelentő - "fotózásra".
Habár létrehozásakor a magyar FBI-nak szánták, az Nemzeti Nyomozó Iroda egyre jelentéktelenebbnek tűnő ügyekben jár el: falopás, rágalmazás mellett ők foglalkoztak az Orbán-esküvőn ellopott mobiltelefonokkal is. Ráadásul bakik is becsúsznak: az Ökotárs Alapítványnál lefolytatott, sokak által megfélemlítőnek tartott házkutatást a bíróság jogellenesnek ítélte. A jogszabályok szerint ma már bármilyen ügyet megkaphat a csúcsszerv, de hogy miért, az ORFK a hvg.hu-nak annyit válaszolt, hogy "csak".
Bevitték a rendőrök Radnai Lászlót, az egykori Energol-ügy egyik érintettjét, aki az utóbbi években azzal vált ismertté, hogy régi gyilkossági ügyekben az ő vallomása alapján állították bíróság elé a vélt tetteseket – értesült a hvg.hu. Úgy tudjuk, hogy a férfinál házkutatást is tartottak.