Egyre nagyobb a baj: már a Nagy Korallzátonyt fenyegeti az El Niño
Bár korábban úgy tűnt, némi javulás kezdődött a Nagy Korallzátonynál, de újabb romlás indult, és fokozott veszélynek van kitéve.
Bár korábban úgy tűnt, némi javulás kezdődött a Nagy Korallzátonynál, de újabb romlás indult, és fokozott veszélynek van kitéve.
Egy újabb tömeges korallfehéredés kockázatára figyelmeztetnek az ausztrál Nagy-korallzátony felügyeletéért felelős hatóság szakemberei, miután a zátony több régiójában is a hőstressz jeleit észlelték a virágállatokon.
A korallevő töviskoronás tengericsillag (Acanthaster planci) levadászására és megölésére képes robot-tengeralattjárót fejlesztettek ki ausztrál kutatók a Nagy-korallzátony védelmére.
Hobbitudósok részvételével készítették el a Nagy-korallzátony virtuális térképét ausztrál tengerkutatók és informatikusok.
Cápavadászati jogot vásárolt az ausztráliai Nagy-korallzátonynál a Természetvédelmi Világalap (WWF), amely a rendhagyó lépéssel igyekszik megóvni a világörökségi helyszín ökoszisztémáját. A szervezet azonban nem kívánja felhasználni vadászati engedélyét, megkímélve évi több tízezer cápa életét.
Az ausztrál Nagy-korallzátonynál életbe lép a vészforgatókönyv, mivel februárban 33 Celsius-fokra emelkedett az óceán felszíni hőmérséklete, és ez kifehéríti - hosszú távon pedig elpusztítja a korallokat. Ami a korallokra támaszkodó halakra - rajtuk keresztül pedig az emberekre is csapást mér.
Már az európai telepesek 19. századi megérkezésével megkezdődött a Nagy Korallzátony partközeli részeinek pusztulása Ausztráliában.
Bár a Street View nevéből az utcai látványra következtetünk, a Google – erre a szolgáltatásra alapozva – az óceánok mélyére, a korallok közé is elviszi az érdeklődőket.
A Google kamerás autói hét kontinensen készítettek már képeket, sőt, a street view csapata nem egy különleges programot is letudott: triciklivel, csónakokkal, hómobillal is járják a világot. Elkezdték feltérképezni az Amazont, kutathatunk barlangokban vagy Pompeji romjainál. A következő expedíció során a mélytenger titkait fedezhetjük fel.
Komoly károkat okoznak a Nagy Korallzátonyon a mezőgazdaságban használt növényvédő szerek az ausztrál kormány vízminőségi jelentése szerint. Az összeállítás alapján a kertészetek csaknem egy negyede és az állattartó gazdaságok tizenkét százaléka elfogadhatatlan módszereket alkalmaz.