Ingyen nézhető a hétvégén a Megáll az idő és három másik film a forradalomról
Az 1956-os forradalom és szabadságharc évfordulója alkalmából négy filmet tett ingyenesen megtekinthetővé vasárnap estig a Filmio.
Az 1956-os forradalom és szabadságharc évfordulója alkalmából négy filmet tett ingyenesen megtekinthetővé vasárnap estig a Filmio.
Cseppet sem görbe tükröt tart elénk Reisz Gábor új filmje, amely úgy mutatja be a reménytelennek tűnő közállapotainkat, az egymás mellett elbeszélés normalitását, a két agymosottnak tűnő táborra szakadt országot, hogy közben időnként hangosan nevetünk a szintén nagyon ismerős családi párbeszédeken, és hétköznapi helyzeteken.
Úgy volt, hogy a Magyar Copperfield kéziratának leadása után újra rendezői székbe ül, de igazából megkönnyebbült, hogy nem tartottak igényt se a Kádárról se a Petőfiről szóló sorozatára, mert rájött, ő most már csak írással szeretne foglalkozni. Életregényéből kiderül, hogy sok, a filmjeiből és Cseh Tamásnak írt dalaiból ismerős jelenet valóban megtörtént. Interjú Bereményi Gézával, akinek könyve kapta idén a Libri irodalmi díjat.
Az Európa Kiadó, a Balaton és a Trabant emblematikus zenészei, és a Megáll az idő filmrendezővé lett főszereplője három kontinensen készítették el az új számot.
Első tizennyolc évéről és a korszak Budapestjéről megannyi intimitást árul el az 1946-ban született Kossuth-díjas író, Bereményi Géza varázslatos új regényében, a Magyar Copperfieldben, amelyben a régebbi filmjeiből ismert helyszínek és szereplők is újra megelevenednek.
A Megáll az időt 1982-ben ezen a napon mutatták be.
Magyarország Coca-Cola-nagyhatalom, Dunaharasztiból látják el majdnem egész Európát. Megnéztük, hogyan gyártják a mámort.
Azt a bizonyos Nagy Ötvenhatos Mozit még hatvan év távlatából sem sikerült összehoznia a magyar filmiparnak, de a forradalom hatásait még bőven a szocializmus idején elkezdték fejtegetni filmeseink. Gothárral, Bereményivel vagy Mészáros Mártával azonban nem szakadt meg a hagyomány, még a kétezer-tízes években is akadt érvényes 56-os film.
Még tiniként futott be a Megáll az idő Köves Dinijeként, ami akkora élmény volt számára, hogy elhatározta, színész lesz. Később néhány pofon kellett ahhoz, hogy beindulhasson a karrierje. A színházi világ megosztottsága továbbra is dühíti, és a csak szórakoztató darabok nem érdeklik. Szerinte a színháznak a sarkunkat taposó problémákról kell szólnia, és fiatalokat kéne az színházigazgatói székekbe ültetni. Az idén ötvenéves színész-rendező Znamenák Istvánnal beszélgettünk.
Gondolkodott már azon, hogy épp ott sétál, ahol a Megáll az idő híres, futós, vagy ahol a Csinibaba táncos jeleneteit vették fel? Hogy ott focizik, ahol egykor a Csabagyöngye csapata küszködött a Régi idők focijában, vagy ott költi el ebédjét, ahol A kenguruban is jóízűen söröztek? Budapestnek mindig is jól állt a film, ezt bizonyítja mostani múltidéző, filmes túránk is. Volt olyan helyszín, ahol minden maradt a régiben, de volt olyan is, amelyre már rá sem lehet ismerni. Az Orom utca nyolcat viszont mi sem találtuk.
Ki hamisított jeggyel, ki a zenekarával, ki lopott autóval indult "a Nyugatra" a magyar filmtörténet klasszikusaiban. Vagy végül el sem indultak, és még az utolsó pillanatban visszafordultak, vagy hagyták az egészet, mégpedig a legtöbbször – ahogy az lenni szokott – egy nő miatt. A magyar filmek legjobb dumái általában a Nyugathoz kötődnek. Vigyázat, szállóigék tömkelege következik.
Premier előtti vetítésekkel, best of-válogatással, "csótányderbivel" és dj-kel ünnepli szombaton megalakulásának 80. évfordulóját a budapesti Toldi Mozi. A program Gothár Péter Megáll az idő című filmjével kezdődik negyed háromkor.