A Fidesz csökkenő támogatottsága a ciklus közepén egyfelől normális jelenség, másrészt azonban az erőpolitika korlátaira és a hatékonyság mítoszának illékonyságára is felhívja a figyelmet – állapítja meg a Méltányosság Politikaelemző Központ kutatója.
A legutóbbi közvélemény-kutatási adatok szerint a Fidesz-KDNP népszerűsége az utóbbi hónapokban jelentősen csökkent, ám az ellenzéki pártok ebből semmit sem profitáltak. Egyelőre nincs olyan ellenzéki erő, amely reális alternatívát nyújtana a kormánnyal szemben. Ennek legalább három fő oka van: a politikai helyzetből fakadó hátrány, a kommunikációs deficit, illetve a szakpolitikai hiányosságok – mutat rá a Méltányosság Politikaelemző Központ kutatója.
Az egészségügy átalakítása kapcsán az utóbbi hetekben két téma uralta a közbeszédet: a gyógyszerkassza várható megvágása és a kórházi struktúra átalakítása. Mint cseppben a tenger, úgy mutatkozik meg az egyes részterületeken a kormánypolitika minden erénye és gyengesége. A közpolitikai folyamatok mélyebb vizsgálata rávilágít ugyanis a kétharmados felhatalmazás korlátaira – írja Jeskó József, a Méltányosság Politikaelemző Központ kutatója.
Keleties értékvilággal bír a magyar társadalom? Jeskó Józsefnek, a Méltányosság Politikaelemző Központ kutatójának ezt az állítását vitatta Stadler János. Erre válaszol az alábbiakban a kutató.
Aligha lehet a gazdasági fejlődés és a demokratizálódás közötti összefüggések mérésére alapozott szimplifikált kutatásból olyan messzemenő következtetéseket levonni, mint ahogy tette ezt Jeskó József, január 10-i cikkében. Mindenképpen vitatható az a sommás értékítélet, hogy „Magyarország a hasonló kultúrájú ország-tömbperifériáján, az ortodox kultúrájú országok közelében található”- állítja Stadler János. Várjuk olvasóink véleményét.
A sajtószabadságról vagy a magánnyugdíjpénztárak államosításáról szóló vitákat a választópolgárok többsége nem tartja fontosnak. Erre utal az is, hogy a Fidesz népszerűsége a legutóbbi közvélemény-kutatások szerint alig csökkent. Húsz évvel a harmadik köztársaság megszületése után nagyon úgy tűnik, hogy a liberális demokráciának csak az intézményrendszerét sikerült adaptálni, az értékeit a társadalom túlnyomó többsége számára nem – hívja fel a figyelmet Jeskó József, a Méltányosság Politikaelemző Központ kutatója.
Az évtized ellentmondásos balliberális kormányzásának ellenhatásaként egy új jobboldali szellemi tábor született elsősorban az interneten, amelynek véleményformáló ereje napról napra nő. Ám alig telt el fél év az Orbán-kormány beiktatása óta, és azok a fiatal értelmiségiek, akik az új magyar konzervativizmus szellemi hátországát alkotják, egyre kiábrándultabban figyelik a hatalom rögtönzéseit, politikájának bakugrásait - mutat rá Jeskó József, a Méltányosság Politikaelemző Központ kutatója.
Az internet segítségével máris valamennyi gyógyászati intézményt összekapcsoló betegút-követő, időpontfoglaló rendszert lehetne létrehozni, ami csökkenthetné a várólistákat, gyorsíthatná a betegek ellátását. A modern informatika és a források ésszerűbb felhasználása sokat segíthet az egészségügy gondjain, ugyanakkor pozitív hatással lehet a hazai kkv szektorra is – állapítja meg Jeskó József a Méltányosság Politikaelemző Központ kutatója. Az írás DoktorInfo Kft. a adatbázisainak, kutatási eredményeinek felhasználásával született, az érintettek engedélyével és beleegyezésével.
Az utóbbi hetekben, a Jobbik megítélése kapcsán egyfelől a párt parlamenti munkán keresztül történő csendes domesztikálódása, másfelől a hátországban jelentkező hangos botrányok szolgáltatnak témát az „új erő” megítéléséhez. Egyelőre feloldhatatlannak tűnik az ellentét a jóval radikálisabb politizálásra vágyó szavazótábor kemény magjának elvárásai és az Országgyűlésben a kormánypártok javaslatai mellé rendre odaálló képviselőcsoport viselkedése között -
véli Jeskó József, a Méltányosság Politikaelemző Központ Kutatója.
A médiatörvény eredeti tervezete és az utóbbi napok hírei gyanút ébresztenek az emberben, a Fidesz nem tud a média szerkezetében és ezen keresztül az egész közbeszéd formálásában bekövetkezett óriási változásokról, vagy nem akar róla tudomást venni. Az elmúlt évtizedben a kommunikáció világában valóban forradalom zajlott le. Az online térben – miközben ellenőrzése lehetetlen – olyan kezdeményezések születhetnek, amelyek a politikai nyomásgyakorlás eszközeivé válhatnak – állapítja meg Jeskó József, a Méltányosság Politikaelemző Központ munkatársa.
Négy évvel ezelőtt a választásokon győztes kormánykoalíció reformlázban égett, míg 2010 tavaszán már forradalmat vizionált a nyertes. Már az is érdekes kérdése a magyar politikai kultúrának, hogy az önmagát baloldalinak valló párt hirdet reformokat, míg a konzervatívok a forradalom terminust helyezik politikájuk középpontjába -- állapítja meg a Méltányosság Politikaelemző Központ kutatója,Jeskó József.
A brit parlamenti választások eredményeként konzervatív-liberális kormány fogja vezetni a szigetországot, éspedig kitöltve az ötéves mandátumot. Az alsóházi erőviszonyokat tekintve történelmi léptékű átrendeződésről beszélhetünk. A Munkáspárt veresége nemcsak a közel másfél évtizedes baloldali éra végét jelenti az Egyesült Királyságban, hanem a Labour útkeresésének kudarcát is.