444.hu: A kormány visszavonja a Limes világörökségi jelöltségét
Néhány héten belül felvehették volna a listára. Úgy tűnik, 18 év munkája veszik kárba.
Néhány héten belül felvehették volna a listára. Úgy tűnik, 18 év munkája veszik kárba.
Az ICOMOS Magyar Nemzeti Bizottsága április 18-án, a Műemléki Világnapon díjazta a legkiemelkedőbb helyreállításokat.
Sokkolta az UNESCO világörökség központjának vezetőit a magyar kormány eljárása, amellyel megpróbálta megakadályozni, hogy a szervezet Budapestre érkező ellenőrei a világörökségi helyszíneken zajló építkezések miatt aggódó civilekkel is beszélhessenek. A turpisság kiderült, az azonban még mindig nem, hogy mit írt/ígért a kormány a beruházásokat évek óta több ponton kifogásoló nemzetközi szervezetnek.
Egyszerű érdeklődésnek indult: kérdéseket küldtünk a Miniszterelnökségre az UNESCO magyarországi látogatásával kapcsolatban, sértett és kioktató választ kaptunk irreleváns információkkal. Ami egyre utalhat: nem állnak jól a kormány tárgyalásai a különböző fejlesztések terén.
A Műemlékek és Történeti Együttesek Nemzetközi Tanácsa (ICOMOS) magyarországi szervezetének idei díját az újszászi vasútvonalon felújított állomások kapták. 2014-ben a vasútépítészet Oscar-díjaként emlegetett Brunel Díjjal tüntették ki ugyanezt a munkát. ICOMOS-díjat harmadjára kapott a MÁV – közölték hétfőn.
Az ICOMOS Magyar Nemzeti Bizottsága attól tart, hogy a győri Dunakapu térre tervezett mélygarázs építésével értékes régészeti maradványok pusztulhatnak el, és veszélybe kerülhet a Limes világörökségi pályázatának sikere is. A győri önkormányzat úgy reagált az aggodalmakra, hogy feltételezésekre nem akarnak alapozni, megvárják a feltárások eredményét.
Nagy Gergely építész, a műemlékvédők nemzetközi szakmai szervezetének (ICOMOS) elnöke azt állítja, ha valakinek nincs elég ideje, de meg akarja ismerni a főváros történetét, elég meglátogatnia a pesti Nagyboldogasszony plébániatemplomot.