Az "Orbán takarodj!" már kevés
Hol vannak már a többezres ellenzéki tüntetések? Lassan már semmi nem veri ki a biztosítékot, az "Orbán-takarodj!" elfogadható alternatíva nélkül kiüresedett, a tüntetések szervezői elfáradtak.
Hol vannak már a többezres ellenzéki tüntetések? Lassan már semmi nem veri ki a biztosítékot, az "Orbán-takarodj!" elfogadható alternatíva nélkül kiüresedett, a tüntetések szervezői elfáradtak.
A Keleti pályaudvartól a Nyugati pályaudvarig vonulnak a Vlagyimir Putyin orosz elnök keddi látogatása és Orbán Viktor oroszbarát politikája ellen demonstrálók, akik egy jobban működő Európa mellett is kiállnak. Az eseményen beszédet mond Margaryta Rymarenko, krími ukrán állampolgár, Ámon Ada, az Energiaklub vezetője és Gulyás Márton, a Humán Platform aktivistája. A tüntetést a Humán Platform szervezi "Putyin: nyet! – Európa: igen!" címmel.
Pártalapítást nem terveznek, a politikai gondolkozáson alapuló aktivizmus kialakulását szeretnék segíteni országszerte. Mindez hosszú távú építkezést jelent, az ország vezetésében viszont akkora problémák vannak, hogy azokra gyorsan kellene reagálni, mondják a 2012-ben létrejött Humán Platform aktivistái, akiket a közös baj hozott össze. Most induló sorozatunkban azokat a – parlamenten kívüli – civil tömörüléseket és műhelyeket szeretnénk bemutatni, melyek szerepet játszhatnak a baloldal megújulásában, valamint egy új politikai alternatíva felállításában.
Tüntetést szervez a Humán Platform a Blaha Lujza térre az október 23-i nemzeti ünnepen. A szervezők azt mondják, nem akarják, hogy a szabadság, az egyenlőség, a részvétel, a bizalom, a szeretet és a közösség értékei végképp eltűnjenek a magyar közéletből.
Szombaton délután a Városház utcába várják azokat, akiket felháborított a rendőrség civil szervezetek elleni akciója. A tüntetést a Humán Platform szervezi és hangsúlyozzák: ők és a csatlakozó szervezetek nem használnak fel pénzt a Norvég Civil Támogatási Alapból.
Bár a jelenlegi színházigazgatói pályáztatási rendszert álszentnek tartja, nem ért egyet a kultúráért felelős államtitkár kinevezési ötletével Gulyás Márton, a Krétakör ügyvezetője, aki elégedetlenségét fejezte ki amiatt is, hogy az MTI csupán legyártja a híreket. Ez utóbbi kritikus mondat az MTI Sajtószolgálatán keresztül megjelentetett közleményéből hiányzik.
A Humán Platform által szervezett tüntetés után a diákok a Kossuth térre, majd a Magyar Rádióhoz mentek, hogy élőben olvashassák be követeléseiket. A résztvevők szerdára általános oktatási sztrájkot kezdeményeztek.
A Magyar Rektori Konferencia, a HÖOK, a HaHa, az Oktatói Hálózat, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete, a Pedagógusok Szakszervezete és a Felsőoktatásban Dolgozók Szakszervezete hétfőn megalakították a Felsőoktatási Egyeztető Fórumot.
A tüntetők azt akarják, hogy a Magyar Rádióban élőben beolvashassák a Hallgatói Hálózat 5+1 és a Humán Platform 25 pontját. Az MTVA egyik igazgatója átvette a petíciójukat, de nem ovlashatják be a követeléseiket.
A Humán Platform által szervezett tüntetés után először a Szalay utcából a Kossuth térre, onnan a Margit híd felé vonultak a tüntetők, majd végigmenve a Nagykörúton a Magyar Rádió előtt gyűltek össze, ahol beolvastatták követeléseiket. A tüntetők ezután a Színház- és Filmművészeti Egyetemen tartottak hallgatói fórumot, ahol a rektorokkal összefogva általános sztrájkot hirdettek szerdára.
Kettős rendőrsorfal védi a Parlament épületét. A Humán Platform tüntetése után a diákok megérkeztek a Kossuth térre.
L. Simon László kulturális államtitkár azt mondta, vannak olyan dolgok, amikben egyetért a tüntetőkkel.