Régi magyar Csillagok háborúja-plakátok hasítanak a BBC-n
A szovjet éra moziplakátjain mintha Salvador Dali flörtölne a science fictionnel.
A szovjet éra moziplakátjain mintha Salvador Dali flörtölne a science fictionnel.
Az egykori "szovjet Kelet-Európa" országainak sajátosnál sajátosabb Star Wars-posztereiről a BBC készített összeállítást.
A BÁV plakátaukcióján sokszoros áron keltek el Bud Spencer–Terence Hill-filmek plakátjai is, de a Helényi Tibor-féle retro Star Wars-plakát vitte a prímet.
Ma még potom pénzért is hozzá lehet jutni a rendszerváltás előtti egyedi magyar filmplakátokhoz, de ez már nem lesz sokáig így. A magyar grafikusok munkái ugyanis külön szigetet képeznek, és a tehetősebb külföldi gyűjtők még csak most fedezik fel igazán, milyen egyedi látásmódú grafikák készültek hazánkban. Az ezúttal például Piedone- és a világszerte nagy becsben tartott Helényi-féle Star Wars-plakátot árverésre bocsátó gyűjtővel próbáltuk megfejteni ennek a különleges hungarikumnak a titkát.
Jókora késéssel mutatták be az első Csillagok háborúját Magyarországon, de azóta Lucas univerzumának hazai lecsapódása egyre furább és érdekesebb fordulatokat vett. A hőskorban olyan plakátok, képregények jelentek meg a filmekről, hogy ma azokért nagyon komoly összeget fizetnek ki az elszánt rajongók. A Magyar Star Wars Klub elnökét, Barta Zoltánt kértük meg, hogy igazítson el minket a kacifántos magyar Star Wars-sztoriban. Ő pedig elmesélte,hogy mennyit ér egy fekete-fehér klubújság egy elszánt gyűjtőnek, és hogy miért érdemes belelapozni a korabeli magyar újságokba. És azt tudta, hogy a fénykardot lehet máshogy is nevezni?
Vasárnap este rendezték azt az árverést, amelyen Helényi Tibor grafikus munkásságából válogathattak a licitálók – a legfőbb tételekért hatalmas csata folyt.
Meghalt a magyar Csillagok háborúja-plakátok készítője, Helényi Tibor – írja az Origo blogja, a Kunszt.