Kult Bicsérdi Ádám 2015. december. 18. 09:25

Gonosznak titulált C-3PO, sugárpallosnak hívott fénykard - a Star Wars Magyarországon

Jókora késéssel mutatták be az első Csillagok háborúját Magyarországon, de azóta Lucas univerzumának hazai lecsapódása egyre furább és érdekesebb fordulatokat vett. A hőskorban olyan plakátok, képregények jelentek meg a filmekről, hogy ma azokért nagyon komoly összeget fizetnek ki az elszánt rajongók. A Magyar Star Wars Klub elnökét, Barta Zoltánt kértük meg, hogy igazítson el minket a kacifántos magyar Star Wars-sztoriban. Ő pedig elmesélte,hogy mennyit ér egy fekete-fehér klubújság egy elszánt gyűjtőnek, és hogy miért érdemes belelapozni a korabeli magyar újságokba. És azt tudta, hogy a fénykardot lehet máshogy is nevezni?

Szinte felfoghatatlan, de a bemutató évében 2 millióan vettek jegyet Magyarországon az első klasszikus Star Wars-mozira, 1979-ben. Akkor még az amerikai bemutatóhoz képest két éves késéssel jutott el hozzánk Lucas eposzának első (ami ugye hivatalosan a IV.) része, de nem csak emiatt különleges a Star Wars univerzum hazai története. Egyrészt nagyon sokáig csak kalóz-, vagy hangalámondásos verziók keringtek a filmekből, másrészt mint minden más nyugati produkció, a klasszikus trilógia is furcsa gellerekkel jutott el hazánkba.

A magyarok mindenkit leköröznek a környéken

“A mostani hatalmas jegyelővétel (már debrecennyi ember váltott jegyet Az ébredő Erőre) is azt igazolja, hogy a régióban Magyarországon a legnagyobb a rajongótábora a Star Warsnak” - meséli Barta Zoltán a Magyar Star Wars Klub vezetője, utalva ezzel arra, hogy országokban nem tapasztaltunk akkora érdeklődést a moziknál, mint nálunk. Hogy mi lehet ennek az oka, azt Barta sem tudja, de azt hozzáteszi, már a korábbi videókazetta-eladásokból és minden más piaci adatból látszott, hogy a magyar fanok jóval elkötelezetebbek az űrmese felé.

Barta Zoltán
Fazekas István

A két éves késés és vasfüggöny miatti elszigeteltség miatt egészen torz dolgok jelentek meg a hazai sajtóban a Csillagok háborújáról. Érdemes kicsit elmerülni a klub honlapjának Made In Hungary szekciójában, mert olyan korabeli kincsekre lehetre bukkani, mint a Pajtás magazin egyik cikkére, ahol egy C-3PO kép alatt a következőket olvashatjuk: “a minden hájjal megkent gonosztevő, Lord Darth Vader talpig páncélban jelenik meg a nézők előtt.”

A hanyagság általánosságban amúgy is jellemző volt a legtöbb Csillagok háborújával foglalkozó magyar cikkre, de ennek fő oka az volt, hogy külföldi, német vagy angol szövegek fordításáról volt szó.A legelső és egyben sokáig mérvadó összeálíltás a Rakétában jelent meg 1978-ban, amely több oldalon mutatta be a Csillagok hábórúja szereplőit és elemezte a film óriási tengerentúli sikerét.

Amikor Luke előveszi a sugárpallosát

Ifjúsági Lap- és Könyvkiadó

De ez mind semmi, hiszen ma már az összes illetékes agyvérzést kapna a Lucasfilmnél az olyan mára kultikussá váló magyar vadhajtásoktól, mint a 2014-ben elhunyt Helényi Gábor egészen megdöbentő plakátjai vagy Cs. Horváth Tibor és Fazekas Attila nem teljesen a filmek látványvilágát követő képregényei.

A nyolcvanas években, főleg a Lucasfilm alapítása és az internet előtti időkben még simán belefértek az ilyen, a hivatalos franchise-tól eltérő produktumok. Fazekas illegális képregényeiről például csak véletlenül értesült a Lucasfilm, a lebukás után nyilvánvalóan sokáig nem is jelent meg sajátosan magyar képregény a sagáról. Ma már az is elképzelhetetlen lenne, hogy Fazekas úgy készüljön fel a képregény elkészítésére, mint ahogy azt tette a hőskorban. Akkor ugyanis a vetítés közben fotóztatta be a fontos jeleneteket Cs. Horváth fiával. Ma ezért valószínűeg több biztonsági őr szedné ki azonnal a moziszékből.

Végül Barta hosszas tárgyalások után elérte, hogy A Jedi visszatér hosszú idő után elkészülő képregényverziója kizárólag klutagoknak, limitált példányszámban megjelenhessen. Ma már persze ez is óriási értéknek számít, ami annak fényében nem is csoda, hogy a képregény tele van aranyköpésekkel, és a filmtől eltérő mókás ábrázolásokkal. A fénykard mint sugárpallos például még évek múltán is felhőtlen derűt okozhat minden rajongónak. De Helényi a filmtől alaposan elrugaszkodó pszichedelikus plakátjai is már forintmilliókat érnek a legelszántabb gyűjtőknek.

starwarsklub.hu

Ugyancsak több száz dollárt kérnek az ebayen a Star Wars Klub fekete-fehér fanzine-jáért, a 25 számot megért Echo Base-ért is. Barta szerint ennyit biztosan nem érnek azok a rajongói kiadványok, hiszen akkoriban még csak kezdetleges technikát tudtak alkalmazni, ráadásul a fanzine-t sokan még rosszabb minőségben, fénnymásolva olvasták. Barta az Echo Base örökösére, a Starfighterre már jóval büszkébb, igaz, ennek a kiadása néha a pénzhiány miatt szünetel. Az is jól jelzi a külföldi rajongók megszállottságát, hogy Barta elmondása szerint az első héten négyezren töltöttek le Amerikából egy 1984-es, magyar nyelvű storybookot a klub oldaláról.

A magyar szinkronszínészek is klubtagok

A magyar Star Wars Klubot rengeteg legenda övezi, de Barta eloszlatott minden kételyt, hangsúlyozta, nincs szigorú belépési procedúra, és nem a klub tagjai miatt nem lehet jegyet kapni az első vetítésekre. “Egyetlen kritéruma van a klubtagságnak: szeretni kell a Star Warst" - árulta el a klub elnöke, aki szerint az új rész körüli hisztéria nyilván jót tett az első országos Star Wars találkozónak (ahol mi is ott jártunk), amit ők szerveztek, és amelynek folytatását tervezik. Olyan akcióra azonban idén a jegyelővétel hirtelen bejelentése miatt nem készülnek, mint korábban, amikor nyílt klubnappal ünnepelték a Duna Plázában A Sith-ek bosszúja bemutatóját. “Talán amikor már lecsendesedik a mostani őrület, januárban tartunk egy klubestet a Lurdy házban, ahol közösen megnézzük a filmet” - árulta el terveit a klub vezetője.

Barta elmesélte azt is, hogy akkor jött rá, mekkora híre van a klubnak, amikor még az előzménytrilógia első részének érkezésekor mellette a villamoson arra panaszkodtak, hogy azért esélytelen bejutni a Baljós árnyakra, mert a klubtagok két hétre előre minden jegyet felvásároltak. “Persze szó sem volt ilyenről. Gondolkodtam, hogy közbeszóljak-e, de aztán inkább meghagytam ebben a tudatban a srácokat” - mesélte nevetve Barta. A klubesteket sem kell túlmisztifikálni, hiszen Barta szerint kezdetektől fogva próbálják az utcáról bejövők számára is érdekessé tenni az összejöveteleiket, két magyar szinkronszínész, Zsigmond Tamara (Padmé) és Moser Károly (Anakin) pedig már egyenesen klubtagnak számít.

Fazekas István

És hogy mit vár az új résztől egy igazi fanatikus? “Szívrohamot kaptam amikor meghallottam, hogy J.J. Abrams lesz a rendező. Nagyon nem szerettem a két Star Trek-filmjét. Producerként elismerem, de a rendezői munkáitól nem ájultam el." Bartát az előzetesek, teaserek sem győzték meg: “Nem tetszik, hogy a régi concept-artokhoz nyúltak vissza, és nem előrefelé gondolkodtak, azaz nem újították meg a látványvilágot. A másik dolog, ami idegesít, hogyha az Első Rend úgy néz ki mint a Birodalom, ha rohamosztagosaik és TIE-vadászaik vannak, akkor mi a fenéért nem lehet őket Birodalomnak hívni?”

A Star Wars klub vezetőjének az sem tetszik, hogy a filmeken kívül hatalmasra duzzadó képregény-,könyv-, játékrengeteget, amit összefogaló néven csak expanded universe-nek hívnak, a Disney teljesen lesöpörte az asztalról. Barta szerint a sokat szidott előzménytrilógiánál legalább beépítették az expanded universe-t a filmekbe.”Nagyon jó karakterek voltak pedig az expanded universe-ben, akiket lehetett volna hasznosítani, de a Disney másképp gondolkodott.” Azért mindettől függetlenül Barta természetesen ott lesz a premier éjszakáján. Mindenki megnyugodhat, még lesz jegy másnak is, ezúttal sem vásárolta fel a klub az összes helyet a következő két hétre.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.