Iskola a határon túl: Hova menekítik a magyarok a gyerekeiket?
Az országhatárhoz közeli településeken élők esetében felmerülhet, hogy a gyerekük ne magyarországi középiskolába járjon. A nyugati határon egyre többen döntenek így.
Az országhatárhoz közeli településeken élők esetében felmerülhet, hogy a gyerekük ne magyarországi középiskolába járjon. A nyugati határon egyre többen döntenek így.
A tehetséges gyerekek sokféleképpen érvényesülhetnek a Budapesti Fazekas Mihály Gimnázium Gyakorló Általános Iskola és Gimnáziumban, amely minden évben az elsők között van a HVG-rangsorban. Az intézmény igazgatója, Erős-Honti Zsolt szerint nem minden szól a versenyeredményekről, a lényeg, hogy az ide jelentkező diákok minden szükséges szakmai segítséget megkapjanak tudásuk és képességeik fejlesztéséhez.
Annyira jól tanítják a matekot a Thomas Mann Budapesti Német Általános Iskola és Gimnáziumban, hogy az intézmény egyből az ország 53. legjobb gimnáziumává vált a HVG középiskolai rangsora szerint.
Be kell-e nyomni a gyereket egy elitiskolába, hogy sikeres és boldog felnőtt legyen? Abszolútértékben számít-e az, hogy egy gimnázium első, tizedik, századik, vagy rajta sincs a középiskolákat rangsoroló listán? Mi a dolga egy jó osztályfőnöknek, mit ad a közösség egy diáknak, és van-e út a minőségi oktatás felé azoknak, akik hátrányos helyzetből jönnek? Ezekről a kérdésekről beszélgettünk Láng Györggyel és Prievara Tiborral a HVG 2024-es középiskolai rangsorának apropóján.
A diákok csaknem harmada egyházi középiskolába jár, az érdeklődés egyre nő. Két gimnázium is van, amelyik bizonyos szempontból veri az ország legjobb középiskoláját, a Fazekast.
Újra a budapesti Fazekas Mihály Gimnázium vette át a vezetést, de nagy változás nincs az élbolyban. Szembetűnő viszont az, hogy néhány iskola látványosan előretört a rangsorban, és van több új belépő is.
Két hét alatt büszke piarista diák lesz a gyerekből a jó közösség és a színvonalas képzés révén – mondja Horváth Bálint, a budapesti Piarista Gimnázium igazgatója. Ugyanakkor az iskola falai között zajló intenzív hitélet miatt a gimnáziumot inkább a vallásos családok gyerekeinek ajánlja. A tanárhiányról és a híres öregdiákokról is kérdeztük a fiúiskola vezetőjét. Az interjú a csütörtökön, november 30-án megjelenő HVG Rangsor Középiskola 2024 című kiadvány számára készült.
Tartalmilag sem kerül elő minden az általános iskolában, amit a központi írásbeli és a szóbeli felvételin kérhetnek, de a pontozás és az időbeosztás is új, ezért érdemes tréningezni a tesztre. A cikk a HVG új középiskolai rangsorát bemutató kiadványban jelent meg. Most a top 100-as lista 21-30. helyezettjét is mutatjuk.
Nem könnyű az iskolaválasztás, rengeteg szempontot érdemes figyelembe venni, még azt sem lehet megmondani, milyen egy jó iskola – véli Szél Dávid pszichológus, aki azért kérésünkre felsorolt néhány megfontolandó szempontot a döntéshez. Az interjú a csütörtökön, november 30-án megjelenő HVG Középiskola 2024 kiadványában jelenik meg, most itt, a hvg360-on is olvasható.