Egyre nehezebb azt az iskolát építeni, amelyről mi itt álmodunk – interjú a Piarista Gimnázium igazgatójával
Két hét alatt büszke piarista diák lesz a gyerekből a jó közösség és a színvonalas képzés révén – mondja Horváth Bálint, a budapesti Piarista Gimnázium igazgatója. Ugyanakkor az iskola falai között zajló intenzív hitélet miatt a gimnáziumot inkább a vallásos családok gyerekeinek ajánlja. A tanárhiányról és a híres öregdiákokról is kérdeztük a fiúiskola vezetőjét. Az interjú a csütörtökön, november 30-án megjelenő HVG Rangsor Középiskola 2024 című kiadvány számára készült.
Horváth Bálint: Elsőként magát az intézmény alapítását mondanám. 1717-ben kezdte a működését, ez volt Pest városának első középiskolája. Aki itt vagy a környéken lakott, és középiskolába akarta járatni a fiát, csak ide tudta beíratni, emiatt is van egyébként nagyon sok híres öregdiákunk.
Sajátos pillanat volt az is, amikor 2011-ben a Mikszáth Kálmán térről visszaköltöztünk ide, a Március 15. tér közelébe. Ez az épület egészen 1917-től 1953-ig adott otthont a Piarista Gimnáziumnak. A mérete is jelzi, hogy ez még a Trianon előtti Magyarországon a több mint húsz iskolát működtető piarista rendtartomány központi épületeként funkcionált. A szocializmus alatt ez egyike volt annak a nyolc egyházi iskolának, amely továbbra is működhetett, de kényszerű módon és nagyon rövid idő alatt át kellett költöznie a Mikszáth térre. Én még oda jártam.
HVG: Az intézményben tanult többek között Vörösmarty Mihály, később Teleki Pál, Antall József, Örkény István, Öveges József. Van-e különösebb magyarázata, hogy sok híres államférfi, gondolkodó került ki ebből a gimnáziumból?