Áttörés jöhet a HIV megelőzésében: a Lenacapavir nevű, injekció formájában beadható gyógyszer ugyanis 100 százalékos eredményeket produkált a vizsgálatok során, és két másik készítmény is egész jó eredményekkel zárt.
A kezelés után húsz hónappal sem mutatható ki a HIV-vírus annak a férfinak a szervezetében, aki még az 1990-es évek elején fertőződött meg a kórokozóval.
Dél-afrikai kutatók szerint az ország átoltottsága rendkívül alacsony, emellett rengeteg a HIV-fertőzött. Úgy vélik, ezek mind „jó” indikátorok, hogy új koronavírus-mutációk alakuljanak ki, mint amilyen a helyben kitört omikron is.
Éva évek óta élhetett együtt a HIV-vírussal, mire AIDS-stádiumba jutott, a fia azonban szerencsére nem kapta el tőle. Ahogy később a férje, most pedig a néhány hetes babájuk sem: ezt már a gyógyszeres kezelés garantálta. Éva nem fertőz, szülni viszont sokkal nagyobb tortúra volt neki most, mint amikor még nem tudott az állapotáról. Úgy véli, nemcsak a társadalomnak, az orvosoknak is kevés információja van arról, mi történik egy kezelt HIV-vel élővel. Haragot azonban egyáltalán nem érez, sorstársaival azért küzd, hogy az ismerethiányt a magabiztos tudás váltsa fel.
A tudósok régóta próbálják megismételni az eljárást, amely 12 éve egy HIV-fertőzött beteg hosszú távú, teljes tünetmentességéhez vezetett. Most úgy tűnik, hogy a "londoni beteg" néven emlegetett pácienssel sikerült, így bizonyítván, hogy a kezelés sikere reprodukálható. Szakértők szerint a mérföldkő reményt jelent az embereknek: a gyógyulás nem álom, elérhető.
Évente körülbelül 300 új HIV-fertőzöttet regisztrálnak az országban – mondta Szlávik János infektológus a Magyar Nemzetnek. Körülbelül 1700 embert kell HIV-fertőzés miatt rendszeresen szűrni, ez a szám nő évente nagyjából 300-zal, a betegség akár öt-tíz évig is lappanghat – tette hozzá.