„Okos államférfinak” látták Gömbös Gyulát a náci pártlapnál
A Múltunk folyóiratban Herz-Topál Zsófia dolgozta fel a német náci párt lapjában megjelent cikekket, Gömbös Gyula belpolitikája nemzetiszocialista tükörben címmel.
A Múltunk folyóiratban Herz-Topál Zsófia dolgozta fel a német náci párt lapjában megjelent cikekket, Gömbös Gyula belpolitikája nemzetiszocialista tükörben címmel.
A naplóíróként is jelentős Móricz Zsigmond és a diktatúrára törekvő kormányfő, Gömbös Gyula közti eszmei szakadékot tovább mélyítették személyes találkozásaik konfliktusai. Erről is bő adalékokkal szolgálnak az író most megjelent 1935-ös feljegyzései.
Hitler birodalmi kancellárrá kinevezését 1933-ban a közvéleményt formáló magyar sajtó kezdetben inkább rendteremtő kísérletnek és múló epizódnak tekintette, mintsem tragikus történelmi fordulatnak.
Lista készült a támogató szavazókról és a hatalom ellenfeleiről is, a politikai ellenlábasokat és a sajtót megfigyelték. Skandalum...volt nyolc és fél évtizeddel ezelőtt – József Attila is megénekelte.
A kormány 150 millió forintot fordít a Magyarországon 1848–1947 között hivatalban lévő miniszterelnökök sírjainak felújítására. A síremlékek között így felújíthatják az első zsidótörvényt elfogadó Imrédy Béla és a tekintélyelvű Gömbös Gyula sírhelyét is. Az Együtt meglehet, lyukra futott a tiltakozással, mikor Szálasi sírhelyének felújítását is számon kérte a kormányon.
Saját tábora is csak visszafogottan lelkesedett azért az 1935-ös sikerpropaganda-kiadványért, ami a most tervezett Magyar Krónikához kísértetiesen hasonlító retorikát használt.
Továbbra is Szeged díszpolgára Gömbös Gyula – ez az eredménye a minapi önkormányzati vitának. Gömbös még a Horthy-rendszerben sem volt mindig szalonképes, jóllehet négy évig miniszterelnök is lehetett. Most két olyan eseményt idézünk fel 1930 novemberéből, amelyek Gömbösről, illetve Szegedről szólnak.
Továbbra is Szeged díszpolgára marad Gömbös Gyula, mert pénteki ülésén a város közgyűlése nem vette napirendjére Tóth Károly (MSZP) képviselő egyéni indítványát, amely megfosztotta volna az elismeréstől az egykori miniszterelnököt. Az indítvány napirendre vételét az MSZP, a Szabad Város Egyesület, az LMP támogatta, a Fidesz-KDNP-frakció és a Jobbik képviselője ellenezte.
Visszaállították Gömbös Gyula volt kormányfő díszpolgárságát az orosházi fideszes képviselők - írta az Oroscafe című honlap pénteken.