Állj mellénk! Legyél pártoló tag!

#Eurológus

hvg360 Arató László (EUrologus)

A pórul járt vásárlóknak segít az EU: mindig lesz kit perelni

Az Európai Parlament illetékes szakbizottsága zöld jelzést adott a hibás termékekkel okozott károk megtérítéséről szóló jogszabálynak. Az új törvény egy csaknem negyven éves irányelvet vált le és biztosítja, hogy mindig legyen egy uniós cég, amelyet ilyen esetekben felelősségre lehet vonni.

Itthon hvg.hu

Fülke: Besétál-e az EU a kisétáló Orbán csapdájába másodszor is?

Mi a tagállami vezetők Orbán-stratégiája a kisétálás után? Mit „kérne" a magyar kormány azért, hogy rábólintson az ukrán támogatásokra? Mit jelent az, hogy Orbán Viktor lehet az Európai Tanács elnöke, és van-e jelentősége az újabb EP-s állásfoglalásnak Magyarországgal szemben? Mi csöpögött le a brüsszeli pénzcsapból és mi az, ami örökre befagyhatott a csőbe? Tisztáztuk az elmúlt hetek EU-s híreit közéleti podcastunkban.

hvg360 Arató László (EUrologus)

21. századi formába öntik az uniós formatervezési jogszabályt

A Tanács és az Európai Parlament ideiglenes megállapodásra jutott a formatervezési mintákról (ún. Ecodesign) szóló csomagra vonatkozó két jogalkotási javaslat: a formatervezési minták oltalmáról szóló irányelv és a közösségi formatervezési mintáról szóló rendelet felülvizsgálatáról.

hvg360 Oláh Krisztina

Felesleges szabályokra és megalázásra számíthatnak a magyar nők, akik abortuszra mennek

A magyar nők számos akadállyal kénytelenek szembenézni a gyerekvállaláshoz kapcsolódó egészségügyi szolgáltatások igénybevételekor. Miközben sok uniós országban ingyenes a fogamzásgátló és évek óta biztonsággal végeznek gyógyszeres terhességmegszakítást, nálunk egy megalázó és hatástalan rendelettel akarják elérni, hogy csökkenjen az abortuszok száma – ezek száma az 1960-as évek közepétől enélkül is stabilan csökken. A trend fenntartásához szakemberek szerint a prevenciót felvilágosítással is segíteni lehetne, de a védőnőknek és az ezzel foglalkozó civil szervezeteknek is csak ritkán van lehetősége eljutni az iskolákba.

hvg360 Oláh Krisztina

Itt tart nálunk a nemek közötti egyenlőség: a nők havi bruttó 100 ezer forinttal keresnek kevesebbet a férfiaknál

A kisgyerekkortól belénk ivódott nemi sztereotípiák jelentősen kihatnak a nők szakmaválasztására és munkaerőpiaci lehetőségeire. Magyarországon a többség még mindig a nők feladatának tekinti a gyereknevelést és az otthoni teendők ellátását, ezt erősítik a szülőktől, a pedagógusoktól, sőt sok esetben a kortársaktól kapott visszajelzések is. Csernus Fannival, az Amnesty International Magyarország nemek közötti egyenlőséggel foglalkozó szakértőjével egy friss kutatásuk kapcsán beszélgettünk arról, milyen hátrányos megkülönböztetés éri a lányokat az oktatási rendszerben, és mik a legfontosabb lépések a káros sztereotípiák felszámolásához.

hvg360 Moravecz Kata

A statisztikákból nem látszik, hogy Magyarországon a nők és a férfiak egyenlők

Magyarország az EU tagállamaihoz hasonlóan papíron elkötelezett a nők egyenlőségének biztosítása mellett. A valóságban a magyar nők rendkívül sok területen vannak hátrányos helyzetben a férfiakhoz képest, legyen szó karrierről, egészségügyi ellátásról vagy arról, milyen eséllyel válnak családon belüli erőszak áldozatává. Alábbi cikkel indul az EUrológus Nőügyekkel foglalkozom! című sorozata.

hvg360 Arató László (EUrologus)

Többszörösen vesztésre áll a kormány a jogállamisági eljárásban – Demokráciát a pénzünkért, 11. rész

A magyar kormány egyelőre teljesen tehetetlen az EU pénzügyi érdekeit védő jogállamisági eljárással szemben. Nem elég, hogy nem kap pénzt, Orbán Viktor "szabadságharcában" Magyarország elveszítette a szövetségeseit, elbukta a bírósági pert, és kiderült, érdekérvényesítő képessége sincs az uniós intézményekkel folytatott vitában.