Sok szó esett róluk az elmúlt hetekben, de kik is azok a serpák?
Nagy utat tettek meg a serpák a jakterelgetéstől a Mount Everest sokszoros meghódításáig. Egy kis népcsoport története krumplival, jetibabonával és magashegyi bunyóval fűszerezve.
Nagy utat tettek meg a serpák a jakterelgetéstől a Mount Everest sokszoros meghódításáig. Egy kis népcsoport története krumplival, jetibabonával és magashegyi bunyóval fűszerezve.
London a koronázási ünnepség lázában égett. Éppen a nagy nap reggelén érkezett meg a hír, hogy a brit expedíció célba ért: a királynő új-zélandi alattvalója, Edmund Hillary és a helybéli serpa, Tendzing Norgaj 1953. május 29-én feljutott a Föld legmagasabb pontjára, a Mount Everestre, tibeti nevén a Csomolungmára, a Szent Anyára. „Valójában tartottunk attól, hogy a világ figyelmét eltereljük a koronázásról. Úgy éreztük, igazán kényelmetlen lenne, ha a királynőnek versengenie kellene velünk azért, hogy őrá figyeljen a világ” - emlékezett Lord John Hunt, az expedíció vezetője. Az évfordulót beárnyékolja Suhajda Szilárd tragikus végű csúcsmászási kísérlete.
A földmérőknek már kétszer kellett visszafordulniuk.
A kínai földmérőknek egyelőre nem sikerült feljutniuk a Csomolungmára.
A nepáli kormány által kijelölt hegymászókból álló csoportot küldenek a Mount Everest magasságának újbóli megmérésére és annak kiderítésére, hogy a 2015-ös nagy erejű földrengés miatt csökkent-e a hegy magassága.
Túl sokan hagyták hátra a szemetet, a kakát meg a holttestüket.
A kínai hatóságok nagyszabású hegycsúcstisztításba kezdenek, ennek keretében hozzák le a testeket.
A kínai hatóságok csak kevesebb mint 300 hegymászónak adnának ki engedélyt.
A 70 éves kínai férfi 1975-ben mindkét lábát elveszítette fagyás miatt, amikor először próbált feljutni a világ legmagasabb csúcsára. Nem adta fel, bár később is kudarcba fulladt több próbálkozása.
Megérkezett az alaptáborba a Magyar Everest Expedíció két hegymászója, Klein Dávid és Suhajda Szilárd, akik napokon belül megkezdik a táborlánc kiépítését - közölte Klein Dávid kommunikációs menedzsere szombaton.
Először mászta meg oxigénpalack nélkül az Everestet, majd először mászta meg egyedül is, és még mindig csak 40 éves volt. Aztán átszelte a Déli-sarkot, átkelt homoksivatagon, megfejtette a jeti titkát, és miután 72 évesen még fiatal, új kihívásokat keres. A világhírű hegymászó, Reinhold Messner először tartott előadást Magyarországon, beültünk meghallgatni.
Egy időre lemond a Mount Everest megmászásának a tervéről Török Zsolt. Az aradi hegymászó a múlt hét végén ért haza Nepálból, miután az április 25-i földrengés által előidézett lavina a teljes felszerelését elsodorta.