Sok szó esett róluk az elmúlt hetekben, de kik is azok a serpák?

4 perc

2023.06.11. 15:00

Nagy utat tettek meg a serpák a jakterelgetéstől a Mount Everest sokszoros meghódításáig. Egy kis népcsoport története krumplival, jetibabonával és magashegyi bunyóval fűszerezve.

A világ megtanulta tisztelni a serpákat. Az 53 éves Kami Rita már huszonnyolcszor járt fenn a világ tetején (csak idén kétszer), amiért a Mount Everest meghódításának minapi 70. évfordulóján ki is tüntette a nepáli turisztikai miniszter. Egyik társa, Gelje pedig nemrég azzal hívta fel magára a figyelmet, hogy heroikus erőfeszítéssel, a hátán cipelt le a nyolcezer méter fölötti „halálzónából” egy kimerült malajziai hegymászót. Gelje két hete annak a csapatnak is tagja lett, amely a csúcstámadás közben eltűnt magyar alpinista, Suhajda Szilárd (hiábavaló) keresésére indult.

A szinte emberfeletti képességű hegymászók hírében álló serpák egy évszázada még árpa- és burgonyatermesztésből, valamint jak- és juhtenyésztésből tengették életüket a Himalája lejtőin. Sokan még ma is rácsodálkoznak, hogy a „serpa” nem a szakképesítés nélküli magashegyi hordár szinonimája, hanem egy népcsoport neve, ami „keletről jött embert” jelent. Tibetben élő klánjaik a XVI. századi mongol invázió miatti feszültségek hatására vándoroltak át Nepál északkeleti részére, elsősorban a Khumbu-völgybe és környékére. Az ottani, nagyjából félmilliós közösség mellett ma Tibetben, Bhutánban és Indiában élnek még serpa etnikumú emberek, de közel húszezren például New Yorkban is.

Serpa pár tradicionális öltözetben az 1950-es évek környékén
Wikipedia