Az Atlanti-óceán fenekén találták meg filmesek az 1986--ban felrobbant Challenger egy nagyobb darabját. A Cape Canaveral közelében megtalált roncsdarab az űrsikló hasának egy része lehet.
Sokszor elmondott történet a Challenger űrsikló utolsó, tragikus repüléséé, a Netflix új dokumentumfilmje azonban járatlan utat követ a mesélésben. Az áldozatok családtagjai mellett megszólalnak azok is, akiknek a döntése végzetesnek bizonyult.
Nagy szerencséjük volt a Szojuz orosz űrhajó utasainak, hiszen valószínűleg pontosan tudták, milyen kockázatokkal jár az űrutazás. Volt miből okulni, hiszen több száz elődjük áldozta életét azért, hogy az emberiség aránylag nyugodtan taxizhasson egy 300 kilométerrel a Föld körül keringő, focipálya méretű űrállomásra és vissza. Emlékezzünk meg róluk is.
Az amerikai űrkutatási hivatal, a NASA vezetői és a családtagok csütörtökön emlékeztek meg a Challenger-tragédia áldozatairól. Harminc évvel ezelőtt, nem sokkal a fellövés után felrobbant és darabokra hullott az űrsikló, fedélzetén hét emberrel: hat űrhajóssal és egy "civillel", Christa McAuliffe általános iskolai tanárnővel.
A Challenger-katasztrófa volt az első amerikai űrkatasztrófa, amely repülés közben következett be. 1986. január 28-án az STS–51–L küldetés keretében indított Challenger űrrepülőgép 73 másodperccel az indítás után megsemmisült. A fedélzetén tartózkodó hét űrhajós meghalt: Greg Jarvis, Christa McAuliffe, Ronald Ervin McNair, Ellison Shoji Onizuka, Judith Arlene Resnik, Michael John Smith és Francis Richard Scobee. A későbbi vizsgálatok során arra a következtetésre jutottak, hogy az egyik gyorsítófokozat (SRB) tömítőgyűrűje okozta a balesetet.
Az embert is szállító amerikai űrrepülés csak több mint kétéves szünet után, 1988. szeptember 29-én folytatódott az STS–26 küldetéssel. 2011 júliusában repült az utolsó űrsikló, az Atlantis, azóta az Egyesült Államoknak nincs olyan eszköze, amellyel embert tud küldeni az űrbe.
Soha nem szabad trivializálni a Challenger 1986-ban bekövetkezett katasztrófáját - hangsúlyozta az amerikai űrkutatási hivatal, a NASA reagálva arra, hogy Beyoncé felhasználta az amerikai űrrepülőgép katasztrófájáról annak idején készült hangfelvételt december elején piacra dobott legújabb lemezén.
Sokan kritizálták az Egyesült Államokban Beyoncét, amiért felhasználta új lemezén a Challenger amerikai űrrepülőgép katasztrófájáról készített hangfelvételt.
61 éves korában elhunyt Sally Ride, Amerika első női asztronautája - a sors iróniája, hogy Amelie Earhart, az első női repülős, aki körbejárta pilótaként a földet, éppen 150 éve született.
Ma huszonöt éve, 1986. január 28-án következett be az űrhajózás történetének egyik legsúlyosabb katasztrófája: a Challenger amerikai űrrepülőgép nem sokkal a start után felrobbant. A személyzet tagjai életüket vesztették.
Negyed évszázada jelent meg a tőzsdén egy Microsoft nevű cég, ekkor következett be a Challenger katasztrófája, ekkor dobták piacra az első IBM laptopot és többek között ekkor tették közzé a hackerek számára útmutatást nyújtó kiáltványt is. Lássuk mi történt még 25 éve.