Cas Mudde: Patrióták ide, vagy oda, Orbán még mindig elszigetelt
A magyar miniszterelnököt jelentősen hátráltatja az oroszok barátsága.
A magyar miniszterelnököt jelentősen hátráltatja az oroszok barátsága.
Mi volt az elmúlt év legfontosabb politikai fejleménye Magyarországon? Mi lehet abból, hogy Orbán Viktor sosem volt ennyire elszigetelve az EU-ban és a világban, mint most? Sikerült-e legyőzni a populistákat Nyugaton, és ha igen, az európai integráció kudarca-e, hogy Közép-Kelet-Európát a szélsőségesekkel azonosítják? Van-e olyan erős a gender- és woke-ellenes üzengetés, mint az iszlamofóbia volt? Egyebek között ezekről kérdeztük Cas Muddét, a Georgia-i Egyetem holland politológusát, a szélsőjobb és a populizmus egyik legbefolyásosabb nemzetközi kutatóját.
Bár a „nagykonferenciának” önmagában nincs sok értelme, a meghívott vendég mondandójának legalább volt: a Demokratikus Koalíció Cas Mudde holland szélsőjobb- és populizmuskutatóval elemezte a szociáldemokrácia és a populizmus szembenállását és jövőjét szombaton, felemás sikerrel.
A holland politológus választási adatokkal járt utána a szélsőjobb körüli felhajtásnak, Magyarországot pedig már számításba sem vette, lévén nem demokrácia.
A világhírű holland politikatudós egy nap alatt kétszer is kérdőre vonta a magyar kormányt.
A holland szélsőjobb- és populizmuskutató szerint Emmanuel Macron hagyatékát a külpolitikája fogja meghatározni, mert bár újfent győzni tudott, lebontotta a liberális demokrata pártokat. Ezzel együtt Le Pen harmadik veresége a jobboldalt is nehéz helyzetben hagyta.
Orbán Viktor tisztességtelen választási győzelme az uniós értékek paródiája. Ha Magyarország tekintélyelvű miniszterelnöke nem alakította volna a maga számára előnyössé a rendszert, kétséges, hogy ennyire meggyőzően nyert volna, értékelte a magyar választást Cas Mudde Amerikában élő holland politológus, a politikai pártrendszerek, a szélsőjobboldali ideológiák és a populizmus szakértője.
„Véget ért a populista hype, nem ez lett az új norma, viszont maradni fog” – állítja a hvg360-nak Cas Mudde holland politikatudós, a modern kori populizmusdefiníció megalkotója, a szélsőjobbot és a politikai pártrendszereket vizsgáló szakember. Szerinte az Orbán Viktorhoz hasonlító politikusok folyamatosan veszítenek a népszerűségükből, azt viszont kétli, hogy épp a magyarországi ellenzék tudna győzni 2022-ben. Úgy véli, az Orbánt kihívó Márki-Zay Péter „ellenzék ellenzéke” narratívája logikus, de az előválasztás tévesen hitette el az emberekkel, hogy vidéken is van esély győzni vele. Mudde szerint a hatpárti összefogásnak elsősorban a magyar EU-tagságot kellene megmentenie, az Unióról viszont azt gondolja: belülről mehet tönkre, ha nem lép fel azonnal Lengyelországgal és Magyarországgal szemben.
Cas Mudde, a Georgia-i Egyetem tanára szerint Magyarország a remények forrása a másik irányzat, a nemzeti konzervativizmus számára is.
A magyarok antiszemiták, Orbán Viktor egységesíthetné az európai radikális jobboldalt, Magyarországot foglyul ejtette a szélsőjobb – egy sor meredek állítást fogalmazott meg a Népszavának Cas Mudde politológus.
Kemény kijelentéseket tesz a The Guardian oldalán megjelent véleménycikkében Orbán Viktor politikájáról Cas Mudde holland politikatudós, aki korábban a CEU-n is tanított.