Elhunyt Forgács Imre egykori igazságügyi és rendészeti miniszter
A Bajnai-kormány tagja 73 éves volt.
A Bajnai-kormány tagja 73 éves volt.
Az ellenzéki miniszterelnök-jelöltet még a néppárti vezetők is tárt karokkal várták.
„Egy kicsit úgy éreztem magam, mint a vérzékeny ember a borotvagyárban” – jellemezte saját politikai szereplését Bajnai Gordon, aki 410 napon át töltötte be a kormányfői tisztséget. A tíz évvel ezelőtti válságkezelésről emlékeztek meg egy minap megjelent kötetben a 168 Óra munkatársai, (Lakner Zoltán, Pungor András, Szabó Brigitta és Faragó József), és erre az időszakra tekint vissza Farkas Zoltán is, a Mozgó Világ legutóbbi számában. Ebből közlünk most részleteket.
Még 2009-ben fogadtunk be a 519-es számú guantanamói foglyot, de a sztorijában nem minden stimmel.
Egészen bizarr, hogy a Bajnai-kormány megszorító intézkedéséből húzhat hasznot a kabinet, amelyet megfejel kreatív inflációtervezéssel is. A lényeg, hogy a választások előtt pár hónappal érzékelhető mennyiségű pénz állhat a házhoz a nyugdíjasoknál.
Az Együtt több vezető politikusa is úgy nyilatkozott a 24.hu-nak, hogy szívesen látnák, ha Oszkó Péter, a Bajnai-kormány minisztere visszatérne a politikába, akár új párt alapításával. Az egykori miniszter ritkán rejtette véka alá véleményét, ezúttal azonban óvatos volt.
Harminc százalékkal több jogszabályt fogadtak el 2010 óta, mint 2006 és 2010 között a baloldali kormányok. Az elfogadott 860 törvényből mindössze három volt ellenzéki javaslat, a többinek szinte esélye sem volt.
Eddig 484 kormányhatározatot titkosított az Orbán-kormány a rendszerváltás óta, de ezzel is csak dobogósok a titkosítási különversenyben - derítette ki az Origo. A közelmúltban lejárt a Bajnai-kormány hét titkosítása is, ők 11,5 milliárd forintot osztottak szét ilyen módon.
Az Állami Számvevőszék közleménye szerint ellenőrizték az egyes egyensúlyjavító intézkedéseket és azok hatását a költségvetés végrehajtására. Az ÁSZ megállapította, hogy a 2007 és 2013 között hozott intézkedések növekvő mértékben járultak hozzá a költségvetési egyensúly javításához. A költségvetési gazdálkodás feltételeit kiszámíthatóbbá tette, hogy az időszak elejét jellemző utólagos zárolások helyett 2012-2013-ra lényegesen megnőtt az előzetes tartalékképzés szerepe a hiánycél tartásában. Az ellenőrzés ugyanakkor hiányosságokat állapított meg az intézkedések előzetes hatásvizsgálatával kapcsolatban.
A Fidesz-kormány több pénzt hagy a dolgozó családoknál, míg Bajnaiék idején több adót kellett fizetni - mutatott rá a kormány a 2015-ös költségvetés megszavazása után.
A kormány egyik állandó érve, hogy a nyugdíjasokat megvédték a válság negatív hatásaitól. Pedig a legnagyobb átalakítások és megszorítás az elmúlt években éppen ezen a területen zajlottak le, és sokan kerültek az „út szélére” a Policy Agenda szerint.
A relatív többség továbbra is a Fideszt támogatja, az elmúlt néhány hónapban a kormány megítélése mérsékelten javult, azonban mégis valamivel többen vannak azok, akik szerint a Bajnai-kormány jobb teljesítményt nyújtott, mint a mostani.